Vēlēšanu ekspertu klubu aktivitātes IAC projekta skolās

24/05/2021

Projekta “Piedalies un veido nākotni!” dalībskolās aprīlī un maijā aktīvi darbojas vēlēšanu ekspertu klubi, kuros jaunieši pilnveido savas pilsoniskās līdzdalības zināšanas un prasmes, iepazīstot pašvaldību vēlēšanām pieteikto partiju programmas, tiekoties ar deputātu kandidātiem un vēlēšanu komisiju pārstāvjiem.

IAC projektā “Piedalies un veido nākotni” darbojas 14 skolas, kuras pārstāv 12 jaunizveidotos administratīvos novadus un pilsētas. Sabiedrības interese par vietvaru vēlēšanām ir liela, jo tās pirmo reizi notiks jaunajās teritoriālajās robežās. Tādēļ projekta skolu komandas izveidojušas vēlēšanu ekspertu klubus, kuros  jaunieši tuvplānā iepazīst vietējās politikas norises un personības. Aprīlī skolēni mācību stundās un ekspertu klubu nodarbībās analizējuši vēlēšanām pieteikto partiju programmas, īpašu uzmanību tajās pievēršot jauniešiem būtiskiem jautājumiem. Daudzās skolās notikušas tikšanās ar deputātu kandidātiem un vēlēšanu komisiju locekļiem.

Liepājas Raiņa 6.vidusskolas komanda ir gandarīta, ka tiešsaistes konferencē ar partiju pārstāvjiem izdevies pamatīgi pievērsties izglītības jautājumiem. Lielais skatījumu skaits facebook translācijai apliecina arī plašākas sabiedrības interesi. Kalnciema vidusskolā gan tikšanās ar deputātiem, gan programmu izpēti izdevies īstenot āra nodarbībās. Klātienes diskusiju dziļums un dzīvīgums pilnībā kompensējis ne visai labvēlīgos laikapstākļus. Brocēnu vidusskolas komandas aicinājumam uz “Kafiju ar politiķiem” atsaukušies pilnīgi visu novadā kandidējošo partiju pārstāvji. Kuldīgas Plūdoņa vidusskolas, Daugavpils Raiņa 6.vidusskolas, Ropažu novada vidusskolas, Ventspils Valsts ģimnāzijas, Daugavpils 12.vidusskolas un Viļakas Valsts ģimnāzijas jaunieši īpaši novērtējuši tikšanās ar vēlēšanu komisiju pārstāvjiem, kas ļāvušas izprast vēlēšanu praktiskās organizēšanas sarežģītību un iesaistītajiem darbiniekiem nepieciešamo augsto atbildības līmeni. Tukuma 2.vidusskolas jauniešiem, tiekoties ar partiju pārstāvjiem, īpaši vērtīga bijusi saruna par plāniem pilsētas skolu tīkla sakārtošanā un sporta manēžas izbūvē. Jaunogres vidusskolā papildus analizēta partiju programmās lietotā valoda, bet secinājumi apkopoti un prezentēti skolēnu publiskajās runās. Valmieras 5.vidusskolas skolēni jūtas īpaši iepriecināti par kandidātu lielo atsaucību un gatavību tikties ar skolēniem. Valmieras tehnikuma projekta grupa veikusi audzēkņu aptauju, lai noskaidrotu viņiem būtiskākos jautājumus, kas minēti partiju programmās. Viļakas Valsts ģimnāzijas jaunieši īpaši sekojuši savas skolas absolventu – deputātu kandidātu solījumiem Viļakas attīstībai jaunajā novadā.

Izmantojot vēlēšanu ekspertu klubu aktivitātēs iegūtās zināšanas, maijā projekta skolās notiks pašvaldību vēlēšanu simulācijas. Vairāk par projektu šeit

Dažas jauniešu un skolotāju atziņas:

• Pirmo reizi runāju ar cilvēkiem kuri ir vai būs mūsu pašvaldībā. Šī ir pieredze visam mūžam un labs atspēriens pastiprināti pievērsties politikai. Žēl, ka vēl nevaru balsot.
  • Mācos 12.klasē, balsošu pirmo reizi, vēlēšanu kluba aktivitātes palīdzēja saprast, kā izdarīt savu izvēli.
  • Politiķi bija patīkami pārsteigti par jauniešu drosmi, uzdrīkstēšanos un pārdomātajiem jautājumiem. Savukārt jaunieši secināja, ka ne visi politiķi ieklausās jautājumos un prot atbildēt uz tiem īsi un kodolīgi.
  • Neiedomājami vērtīga pieredze - šādi pasākumi būtu jārīko biežāk, īpaši jauniešu vidū, jo mēs esam tās jaunās acis, kas būs atbildīgas par pilsētas izaugsmi un attīstību nākotnē.
  • Tagad zināšu kā labāk pašam veidot partijas programmu, kad pienāks tam laiks.
  • Iepriecināja, ka uz tikšanos ar mums partijas bija atsūtījušas savus sarakstu līderus tā saucamās “lokomotīves”.
IAC projekts “Piedalies un veido nākotni!”Nr.2021.LV/NVOF/MAC/024/23
Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem