Dzīvoju Latvijā - mācos latviešu valodu (4.posms)

Dzīvoju Latvijā - mācos latviešu valodu (4.posms)

01/01/2022 - 30/09/2022

Projekts „Dzīvoju Latvijā - mācos latviešu valodu (4.posms)” ir jau ceturtais projekts, kurā IAC piedāvā trešo valstu valstspiederīgajiem iespēju apgūt latviešu valodu 120 stundu apjomā, jo pieprasījums pēc latviešu valodas apguves kursiem ir augsts.  Tas ir integrācijas jomas projekts, kura mērķis ir nodrošināt latviešu valodas apguvi mērķa grupai, izglītībai un darba tirgus vajadzībām.

Projekta 9 mēneša laikā IAC piedāvāja 120 stundu intensīvus latviešu valodas apguves kursus dažādos valodas līmeņos 150 trešo valstu valstspiederīgajiem kopumā 13 grupās. 

Projekts (Nr.PMIF/6/2021/4/01) tiek īstenots  Eiropas Savienības Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda 2014.-2020. gada plānošanas perioda ietvaros ar Eiropas Savienības (75%) un Latvijas valsts budžeta (25%) finansējumu. 

16/09/2022

Līdz ar vasaras beigām noslēdzas IAC projekts "Dzīvoju Latvijā - mācos latviešu valodu (4.posms)". Tajā organizējām 13 attālinātās latviešu valodas mācību grupas: septiņas A1, četras A2, pa vienai B1 un B2 līmeņos atbilstoši iebraucēju pieprasījumam.  Pavasarī saskārāmies ar Ukrainas kara bēgļu pastiprinātu vēlmi apgūt latviešu valodu, tāpēc organizējām vairāk valodas grupas iesācējiem (A1 līmenī), lai dotu iespēju mācīties arī atbraukušajiem no Ukrainas.

Projektā kopumā mācības uzsāka 213  trešo valstu valstspiederīgie, savukārt mācības pabeidza 167 kursanti (78,4 % no uzsākušajiem kursantiem). Kursu noslēgumā 61 kursants devās kārtot valsts valodas prasmes pārbaudi, iegūstot valodas apguves sertifikātu.

LV4 6 2022 02 23

Mācību kursa ietvaros papildus mācībām attālinātajā vidē,  kursantiem bija iespēja apmeklēt kultūrvēstures objektus -  piedāvājumā tika iekļauts Rīgas Motormuzejs, Latvijas Dabas muzejs, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Rīgas Jūgendstila muzejs, Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs, Mākslas muzejs Rīgas Birža un LU Botāniskais dārzs. Gana plašs piedāvājums, no kura varēja izvēlēties piemēroto savām interesēm un iespējām, tā bija arī iespēja klātienē satikties un iepazīties ar mācību biedriem  un skolotāju, izmantot latviešu valodu reālās dzīves situācijās.  

Projekta noslēgumā sakām PALDIES projekta skolotājām, kuras atbildīgi, radoši un gudri plānoja un organizēja valodas apguves procesu. Paldies par atsaucību, iesaistoties  ārpusnodarbību pasākumos. Arī kursu novērtējuma anketās vislielākās uzslavas saņēmušas tieši viņas - SKOLOTĀJAS. Lepojamies ar to, ka vairāk kā 90% kursantu kursu noslēgumā pauduši, ka ir PILNĪBĀ APMIERINĀTI ar kursu norisi.

Ceram, ka darbu valodas mācību jomā IAC būs iespēja turpināt 2023.gadā. 

&&&&&&&&&&&&&&&

14/07/2022

Arī vasaras brīvlaikā iebraucēji Latvijā centīgi turpina mācības latviešu valodas kursos. Līdz jūnija beigām projekta ietvaros mācības jau noslēguši kopumā 115 trešo valstu valstspiederīgie, kas mācījušies 9-ās grupās. Viņu vidū arī Ukrainas kara bēgļi, kas uzsāka mācības aprīļa beigās. Vēl divas grupas mācības noslēgs līdz augusta sākumam un divas līdz augusta vidum. Līdz ar to projektā plānotās aktivitātes būs noslēgušās. Paliks vien kursantu atzinīgie novērtējumi:

 • Ļoti noderīgi un interesanti kursi
 • Our teacher have awesome teaching skills. Without her teaching skill and support I would not be able to make it.
 • Очень понравилось обучение. прекрасный преподаватель, уроки проходили в приятной атмосфере.
 • Занятия проходят на наивысший уровне,большое спасибо за такую организацию учебного процесса
 • Teacher's teaching was very passionate.
 • Loti laba skolataja un programma
 • Курс очень наполненный, интересный, много разговорной практики и заданий
 • Мне очень понравились курсы. Возможность понимать, что говорят окружающие - это то, чего я хотела получить от курсов. Огромное спасибо!
 • The teacher and group members were very friendly
 • Понятная подача материала, интересные учебники, профессиональный и умеющий заинтересовать преподаватель.
 • Очень информативные занятия, много информации и уютная обстановка в группе. Преподавателю отдельное спасибо, уроки с ней проходят на одном дыхании.

 &&&&&&&&&&&&&&&

29/06/2022

Latvijas Dabas muzejs iekļāvās mūsu kultūrvides iepazīšanas piedāvājumā  kursantiem projekta "Dzīvoju Latvijā - mācos latviešu valodu (4.posms)" ietvaros. Viena no grupām izvēlējās uz to doties jūnijā.   Viņi pulcējās kuplā skaitā, līdzi ņemot bērnus. Kursante  Jael Denise par to izveidojusi foto kolāžu un nelielu aprakstu:

Mēs ar dēlu trolejbusā devāmies uz Dabas muzeju. Viņam patika luminiscējošie akmeņi, un viņu interesēja zeme un vulkāni. Viņam patika arī dzīvnieki, īpaši lielie: lācis, aļņi, tīģeris, žirafe un piekūns.
Visvairāk viņam patika dinozauri. Viņš trīs reizes apmeklēja stāvu un uzdeva daudz jautājumu. Bet viņš bija skumji, ka neredzēja T-Rex. Kad beidzām, lija lietus, tāpēc skrējām zem lietus uz Origo un uzkodām.

Sandras grupa 3

dabas muzejs Jeal 3dabasmuzejs Jeal

&&&&&&&&&&&&&&&

16/06/2022

Jūnijā latviešu valodas kursantu grupas projekta "Dzīvoju Latvijā  - mācos latviešu valodu (4.posms)" dalībnieki iepazīstas ar Latvijas kultūru un apmeklē Latvijas Nacionālo mākslas muzeju un Rīgas Motormuzeju. Un pēc tam atkal pievēršas valodas mācībām Zoom nodarbībām neklātienē. 

Latvijas Nacionālo mākslas muzeju apmeklēja LV4_13 grupas dalībnieki.   Viņiem ļoti paveicās, jo šai laikā bija apskatāma  arī pazīstamā latviešu  ainavista  Vilhelma Purvīša gleznu izstāde. Pēc ekskursijas dalībnieki dalījās iespaidos:

Mēs apmeklējām Latvijas Nacionālo mākslas muzeju. Muzejā ir pastāvīgas ekspozīcijas un pagaidu izstādes. Muzejā ir gaišas un tumšas telpas. Tumšajās telpās ir īpašs apgaismojums gleznām.

Tā kā es pati esmu no Pēterburgas, man bija interesanti uzzināt, ka Pēterburgas Mākslas akadēmijā studēja latviešu mākslinieki - Rozentāls, Valters, Purvītis un citi. Viņu gleznas atrodas muzejā.

Tagad muzejā ir arī izstāde "Purvītis". Izstāde ir veltīta Vilhelma Purvīša 150. jubilejai. Purvītis ir izcills latviešu ainavists. Muzejā ir arī fotoizstāde -" 12 fotogrāfi/ 125 fotogrāfijas/ 10 sērijas". Mēs muzejā redzējām arī glezniecības krātuvi. Man patika ekskursija pa muzeju. Paldies par iespēju apmeklēt muzeju.
Ekaterina

Ļoti patika V.Purvīša gleznas, kur ir attēlots agrs pavasaris un sniegs. Vēl bija interesanti skatīties latviešu 20.gadsimta 20.-to gadu mākslas darbus.
Andrejs

Es uzzināju daudz jauna par latviešu mākslu. Man ļoti patika Vilhelma Purvīša izstāde. Arī muzeja ēka ir tik skaista!
Thuy Duong

Ļoti patika V.Purvīša gleznas. Pārsteidza viņa gleznu iespaidīgā kolekcija. Vēl man patika glezna ar nosaukumu “Mazpilsēta” no Zuzāna kolekcijas.
Balaraj Singh

Man ļoti patika šī ekskursija un tas, ka bija iespēja iepazīties ar Latvijas mākslu. Ļoti interesantas bija tumšās telpas ar izgaismotajām gleznām. Šīs gleznas atdzīvojās. Bija ļoti interesanti uzzināt par V.Purvīti un iepazīties ar viņa darbiem. Interesants ir arī Baušķenieks. Īpaši uzrunāja viņa glezna, kurā attēlotas klavieres.
Anastasiia

Paldies par iespēju apmeklēt Latvijas Nacionālo mākslas muzeju. Man bija interesanti apskatīt 20. gs. mākslu līdz 1940. gadam – modernismu un ekspresionismu.
Iuliia

Viss patika. Priecājos, ka bija iespēja apmeklēt šo muzeju. Paldies!
Sergii

Visi kursanti akcentēja, ka iepazīt muzeju palīdzēja  skolotājas Žannas Helmanes sagatavotais stāstījums, un tas, ka skolotāja bijusi kā gide.

20220609 141421

Zannas grupa 7

Zannas grupa 6

Zannas grupa 8

&&&&&&&&&&&&&&&

30/05/2022

Aprīļa beigās un maijā sākumā noslēdzam pirmās 6 projekta latviešu valodas grupas. Tajās mācības A1, A2 un B2 līmeņos 120 stundu garumā pabeiguši 75 trešo valstu valstspiederīgie. Latviešu valodas mācības šīm grupām notiek attālināti. Tomēr kursantiem ir iespēja satikties kultūrvides iepazīšanas pasākumos - muzeju apmeklējumos. Tajos valodas apguvējiem bija iespēja apskatīt Latvijas Dabas muzeja, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja vai Rīgas Motormuzeja ekspozīcijas. 

23 kursus beigušie dalībnieki nokārtojuši valsts valodas prasmes pārbaudi un saņēmuši sertifikātu par valodas apguvi A vai B līmenī. 

nākošās projekta 6 grupas jau uzsākušas darbu no 19.aprīļa,  tajās mācības uzsākuši vēl 115 trešo valstu valstspiederīgie.

dabas muzejs 3dabas muzejs 4

Marina dabas muz 1Marina dabas muz 4

IMG 20220602 WA0023IMG 20220602 WA0022

šeit  kursanta stāsts. Viņš mācās valodu pirmo mēnesi: 

Apmeklēju muzeju ar mana meita, viņa bija tur simti reizi, bet vienmēr viņa grib redzēt ekspozīciju atkal. Vakar apmeklējām visus stāvus. Mums ļoti patika zooloģijas ekspozīcija, tāpēc ka tur bija dažādi dzīvnieki, ko varat redzēt.  Bet varbūt putnu ekspozīcija bija foršāka. Mums patika ērgļi un pūces. Kopumā mums ļoti patika Dabas muzejs un gribam apmeklēt vēlreiz. Paldies par pasākuma organizēšanu! Dmytro 

Paldies par interesanto ekskursiju pa Dabas muzeju. Man un manam dēlam ļoti patika dinozauru sadaļa! Bija jautri skatīties, lasīt un pieskarties! Tatiana

Vakar biju uz Dabas muzeju. Man bija interesanti izstaigāt stāvus ar dažādām ekspozīcijām. Man patīk uz muzeju tas, ka ir interaktīvs. Var klausīties, pieskarties, redzēt. Man patika ekspozīcija ar dabīgajiem akmeņiem. Jo Strādāju uzņēmumā, kas ražo granīta izstrādājumus Ukrainā. Daudz dažādu dzīvnieku. Nākamreiz iešu ar meitu.Paldies par iespēju apmeklēt muzeju un satikt grupu! Marina

Novēlam panākumus valodas apguvē! Un paldies atsaucīgajām skolotājām!

 Danil 1

&&&&&&&&&&&&&&&

23/03/2022

Noslēdzas jau otrais attālināto latviešu valodas grupu mācību mēnesis. Šajā laikā pasaule ir mainījusies. Nodarbībās līdzās valodas prasmes attīstīšanai kursantiem nākas sniegt psiholoģisko atbalstu un rast motivāciju turpināt mācības.

Martā organizējām projektā strādājošo pasniedzēju tikšanos, lai meklētu risinājumus un pārrunātu, kā strādāt, reaģēt uz emocionālo spriedzi grupās, attiecībās dažādu kursantu starpā, kā atbalstīt un motivēt.  

Līdztekus mācībām attālinātajās nodarbībās, kursantiem ir iespēja doties uz kādu no muzejiem. Martā 26 kursanti jau devušies uz Latvijas Nacionālo Mākslas muzeju un  Rīgas Motormuzeju, aprīlī to  izmantos pārējie, kas šobrīd mācās. Saredzam šo kā lielisku iespēju kultūrvides iepazīšana un valodas lietošanai ikdienas saziņā. Aprīlī muzeju izvēlēm pievienosim arī Latvijas Dabas muzeju.

Martā saskaramies ar pastiprinātu interesi mācīties valodu ne tikai no Ukrainas valstspiederīgo, bet arī  Latvijā dzīvojošo citu trešo valstu vasltspiederīgo puses. Īsā laikā visas projektā plānotās iesācēju grupas esam piepildījuši. 

2022 03 08 1612572022 03 08 153841

 

LV4 2 2022 02 23 LV4 4 2022 02 23

 

LV4 5 2022 02 22LV4 6 2022 02 22

 

LV4 7 foto 07 02 2022LV4 4 foto 21 02 2022

&&&&&&&&&&&&&&&

16/02/2022

Uzsākot projektu, saskaramies ar augsto pieprasījumu pēc kursiem, tāpēc janvārī un februārī nokomplektējam un sākam mācības septiņās (7) attālinātajās latviešu valodas grupās. Tajās 113 trešo valstu valstspiederīgie mācās dažādu līmeņu grupās:  trīs A1 grupās, divās A2 grupās, divās B1 grupās un vienā B2 līmeņa grupā. Novēlam veiksmi un izturību trīs mēnešu garumā, jo mācības šīm grupām noslēgsies aprīļa beigās – maija sākumā.

Plānojam, ka nākamās grupas komplektēsim aprīlī. Ja vēlaties mācīties latviešu valodu maijā – jūlijā, aicinām sazināties ar Izglītības attīstības centru, lai saņemtu pieteikšanās anketu:

IAC tālrunis: 26335521 
IAC e-pasts: iac@latnet.lv

&&&&&&&&&&&&&&&

Projekta vispārīgais mērķis ir veicināt personu, kuras ir trešo valstu pilsoņi un kuras likumīgi uzturas Latvijas teritorijā, iekļaušanos sabiedrībā, izglītības sistēmā un darba tirgū, kā arī uzlabot pakalpojumu pieejamību mērķa grupai.

IAC Dzivojt Latvija 2022 uzlime 78x110 01

Projekts (Nr.PMIF/6/2021/4/01) tiek īstenots  Eiropas Savienības Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda 2014.-2020. gada plānošanas perioda ietvaros ar Eiropas Savienības (75%) un Latvijas valsts budžeta (25%) finansējumu.  Projekta kopējās izmaksas 94 657,21 eiro.

Projekta komanda:

Linda Kluša (projekta vadītāja)
Aija Kalve (pedagoģiskā vadītāja)
Sandra Kalniņa (mācību aktivitāšu īstenotāja)
Līga Puniņa (mērķa grupas koordinatore)
Aija Rusiņa (grāmatvede)
Danute Grīnfelde (tehniskais atbalsts attālinātajām mācībām)