Kopsavelkot ciparus par valodas mācībām iebraucējiem
Projekta “Dzīvoju Latvijā – mācos latviešu valodu (2.posms)” pusotra gada norises laikā (no 2019.gada janvāra līdz 2020.gada 30.jūnijam) noslēgušās mācības 24 grupās Rīgā (22) un Jelgavā (2), valodas kursus kopumā pabeiguši 292 trešo valstu valstspiederīgie no 393, kas pieteikušies mācīties grupās.
Latviešu valodas grupās mācījušies kursanti no gandrīz 40 dažādām valstīm, kas nav ES un EEZ valstis, visvairāk dalībnieku (~26%) ir no Krievijas, vairāk kā 14% no Ukrainas, vairāk kā 11% no Vjetnamas, nepilni 10% no Ķīnas, ap 6% no Indijas un ap 5% no Turcijas. Pārējie kursu dalībnieku, kas ir skaitā n 1 – 13 ir šādu valstu valstspiederīgie: Baltkrievija, ASV, Uzbekistāna, Kazahstāna, Ēģipte, Irāna, Maroka, Sīrija, Nigērija, Irāka, Venecuēla, Filipīnas, Pakistāna, Meksika, Indonēzija, Armēnija, Afganistāna, Lībija, Jaunzēlande, Alžīrija, Libāna, Nepāla, Kirgizstāna, Gana, Etiopija, Sudāna Taizeme, Palestīna, Kolumbija, Azerbaidžāna, Izraēla, Nikaragva.
Projekta ietvaros, noslēdzoties mācību kursam, dalībniekiem bija iespēja nokārtot valsts valodas prasmes pārbaudes IZM VISC, šo iespēju izmantoja 158 kursanti un vairāk kā 86% pārbaudi sekmīgi nokārtoja. Lai arī pavasara mācību cēliens bija sarežģīts, jo klātienes mācības nācās pārtraukt Covid19 pandēmijas ierobežošanai izsludinātā ārkārtas stāvokļa dēļ, gan kursantiem, gan pasniedzējiem bija iespēja izmēģināt un novērtēt attālināto mācību priekšrocības un trūkumus.
Projekta ietvaros trešo valstu vastspiederīgajiem bija iespēja apmeklēt arī sarunvalodas klubus, lai iegūtās valodas zināšanas uzturētu un pilnveidotu. Klubus projektā kopumā apmeklējuši 93 dalībnieki. Arī šobrīd interesentiem ir iespēja apmeklēt kluba nodarbības: nelielā pulkā lietot valodu, iegūt informāciju, apspriest aktualitātes, jauki pavadīt laiku;
Septembrī noslēgsies šī projekta 4.-tas latviešu sarunvalodas klubs. Tā tikšanās reizēs dalībnieki ir latviešu valodā komunicējuši par sev interesējošām un sabiedrībā aktuālām tēmām: ceļojumiem, Latvijas dabu un tūrisma objektiem, kultūru (kino un literatūru) un saturīgām brīvā laika pavadīšanas iespējām. Kluba nodarbībās piedalījušies 10 – 15 dalībnieki no Ķīnas, Venecuēlas, Izraēlas, Krievijas, Ukrainas, Vjetnamas, Austrālijas.
Jūlijā projektā atsākās klātienes latviešu valodas nodarbības divām grupām Rīgā, kas septembrī/oktobrī noslēdz 120 stundu mācību kursu. Savukārt septembrī divās šī projekta grupās mācības uzsākuši 37 trešo valstu valstspiederīgie. Dalībnieki rudenī ļoti aktīvi pieteicās mācībām un ir motivēti mācīties.
Decembrī šis projekts būs noslēdzies. Informācija par nākamajām latviešu valodas mācīšanās iespējām varēsim sniegt novembrī – decembrī. Sekojiet līdzi informācijai IAC mājas lapā un Facebook lapā.