Daugavpils 10.vidusskola. Iepazīstam Raiņa māju - muzeju Berķenelē
24.05. agrā rīta stundā reisa autobuss aizvizina mūs (17 vidusskolēnus un 3 skolotājus) līdz Berķenelei. Pa vecu kuplu liepu aleju nonākam Raiņa bērnības zemē. Te mūs laipni sagaida muzeja – mājas darbinieces un sākas ekskursija pa dzīvojamo māju. Kaut Berķenele atrodas 10 km rādiusā no Daugavpils, izrādās, ka lielākā daļa skolēnu šeit ir pirmo reizi.
Berķeneles pusmuižu Raiņa vecāki - Krišjānis un Dārta Pliekšāni nomā no 1872. – 1881.gadam. Deviņus gadus tā ir topošā dzejnieka dzīves vieta. Šeit sākas skolas gaitas Grīvas vācu skolā, šeit viņš pavada brīvdienas, mācoties Rīgas ģimnāzijā. Šeit veidojas nākamā dzejnieka personība, šeit viņš pirmoreiz iemīlas (Ida Apsāne – Mēnessmeitiņa), šeit veidojas viņa pasaules uzskats, tiek sarakstīti pirmie dzejoļi. Dzejoļu krājumā “Dagdas piecas skiču burtnīcas” nodaļa “Vienīgā aina” veltīta Berķenelei.
Precīzi nav zināms, kurā gadā šī pusmuiža ir celta. Tiek secināts, ka tā varētu būt 18.gs. I puse. Māja vairakkārt pārbūvēta. Savu tagadējo izskatu ēka ieguva 1996.gadā. Tagad Berķeneles mājas 1.stāvā atrodas Raiņa piemiņas istaba, lietišķās mākslas izstādes telpa, kabinets un izstāžu telpas. Otrajā stāvā izbūvēta kamīnzāle un dzīvojamās istabas, pagrabstāvā – ēdamzāle un virtuve.
Blakus dzīvojamajai mājai ir saglabājies stallis, klēts, ledus pagrabs un plašs dārzs.
Pēc iepazīšanās ar mājā izvietotajiem eksponātiem, dodamies iepazīt apkārtni. Katram tiek iedota kāda dārzā izvietotā objekta fotogrāfija. Objekts ir jāatrod, nosaukums jāuzraksta uz tāfeles Raiņa istabā. Tikpat ātri, cik izklīstam, atgriežamies atpakaļ. Uz tāfeles izveidojas garu garā rinda ar nosaukumiem - Berķeneles saule, Sausās peļķes, Zelta zirgs, Spalva, Pliekšānu garderobe, u.c., - ekskursijas vadītāja par katru izstāsta mazliet plašāk. Esam iepazinuši visu dārzu. Atliek tikai vēlreiz, mierīgi, izstaigāt, apskatīt, iepazīt … izbaudīt, jo smaržo pienenes un neaizmirstules, dīķītī kurkst vardes, tepat blakus pogo lakstīgalas.
Kāpjam otrajā stāvā. Te mūs gaida ziepju veidošanas darbnīca. Muzeja vadītāja stāsta par ziepju vārīšanas procesu un iesaista izejmateriāla smalcināšanā mūs visus. Tālāk seko “smalcinājuma” kausēšana uz elektriskās plītiņas, krāsas un smaržas pievienošana, saliešana formiņās. Jāgaida, kamēr sacietēs,
… bet mēs tiekam aicināti iestādīt dažas eglītes Berķeneles dārzā. Sākas lietus, bet nekunstam, uzmundrinām sevi ar domu, ka saviem mazbērniem varēsim rādīt eglītes, ko paši iestādījām.
Atgriežamies mājā. Pagrabstāvā mums iekurina kamīnu. Kamēr meitenes sildās pie kamīna, zēni cep desiņas. Dūmu smarža vilina ārā. Desiņas garšo visiem.
Pēc sātīgā un jautrā piknika dodamies vēl uz vienu darbnīcu – vēstules rakstīšana ar spalvu un tinti. Izrādās, ka tas nav nemaz tik vienkārši, tomēr mēs to darām ar prieku.
Mājas – muzeja klētī ir iekārtota telpa radošo nometņu, semināru organizēšanai vasarā. Te mēs nokļūstam citā gadsimtā: stelles, vēŗpjamie ratiņi, seno laiku šujmašīnas, gludekļi, bajāni un ... un …apģērbs. Apģērbu var pielaikot un… iejusties Raiņa laikā.
Lietus mitējies. Spīd saule. Viss dārzs ir saules pilns. Raiņa bērnības zeme mūs pavada zelta saules pielieta, tā kā Raiņa dzejolī: “Piesmēlies es esmu saules,/ Manim pietiks visam mūžam…”
Raiņa bērnības mājā ir pavadīta vesela diena. Lūk, ko saka skolēni :
Ļoti jauks Raiņa mājas – muzeja apmeklējums. Liels paldies par iespēju iepazīties ar Raiņa bērnību. Iespaidīgi.
Paldies visiem par aizraujošo projekta aktivitāti. Mūs netraucēja sliktie laika apstākļi. Mēs sildījāmies pie ugunskura un kamīna. Daudz interesantu faktu par Raiņa dzīvi. Man ļoti patika šī diena.
Man patika šī ekskursija. Bija forši gatavot ziepes un stādīt egles. Uzzināju daudz interesantu lietu par Raini. Jauki , ka tepat blakus Daugavpilij ir vietas , kas saistītas ar lielo dzejnieku. Paldies par to, ka parādījāt mums Raiņa māju .
Ļoti aizraujoši. Man bija interesanti uzzināt par viņa bērnību, pirmo mīlestību, kā arī vietu, kur viņš dzīvoja . Viss bija brīnišķīgi.
Es tuvāk iepazinu Raini. Man patika šīs vietas brīnišķīgā apkārtne. Mums sanāca izgatavot ziepes, apskatīt apkārtni un izgaršot cīsiņus. Paldies.
Paldies par aizraujošo dienu Berķenelē. Daba, putni, ugunskurs – atmosfēra pārsteidzoša. Paldies par dāvanu – pašu gatavotām ziepēm. Ļoti labi, ka mums ir iespēja piedalīties tāda veida pasākumos.
Es uzzināju jaunu informāciju par Raini. Man patika cept cīsiņus. Lietus mums netraucēja. Paldies visiem par šo dienu un šīm emocijām.
Man patika Raiņa mājas apmeklējums . Bija forši meklēt objektus dārzā, gatavot ziepes, rakstīt ar spalvu. Ļoti garšīgi cīsiņi.
Šeit ir brīnišķa vēstures elpa, tā ir visur. Man prieks, ka šeit rūpējas par muzeja un visa novada kultūras vērtību saglabāšanu. Visas aktivitātes bija jaukas.
Marija Goģe
Daugavpils 10.vidusskola