IAC projekta "SaRuNa ar jauniešiem" sagatavots projekta konkursa "Kultūrorientācijas kursi un iekļaušanās pasākumi Ukrainas civiliedzīvotājiem 2" ietvaros, lai sniegtu atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem jauniešiem un skolēniem latviešu valodas apguvē.
Projekta mērķis ir nodrošināt latviešu valodas mācību un kultūrnorišu pasākumus Ukrainas civiliedzīvotājiem bērniem un jauniešiem pirmsskolas un vispārējās izglītības apguves vecumā, kas sekmēs viņu iekļaušanos Latvijas sabiedrībā.
Projektā paredzētas divas aktivitātes - kultūrnorišu pasākumi un latviešu valodas mācības. Pasākumi plānoti kā valodas mācīšanās atbalsta aktivitātes, kas demonstrē veidus, kā un kur iespējams uzlabot valodas prasmes kā mazākiem, tā lielākiem bērniem, piem., Lasīšanas veicināšanas pasākums kopā ar vietējiem bērniem un ģimenes locekļiem pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem un Latviešu kino pēcpusdienas kopā ar draugiem lielākajiem mērķa grupas pārstāvjiem. Latviešu valodas mācības vispārējās izglītības apguves vecuma Ukrainas civiliedzīvotājiem tiks nodrošinātas grupās apmēram 60 stundu apjomā un/vai individuāli 30 līdz 60 stundu apjomā.
Kopumā projekta aktivitātēs no 2024.gada 1.augusta līdz 31.decembrim iesaistīsies 195 dalībnieki.
===============
Mācības noslēgušās Juhūuuuuuuu!
===============
30. novembrī dodamies atkal uz kino. Šoreiz vēsturiskai kinoteātris K.Suns Ukrainas un Latvijas skolēniem un jauniešiem dod iespēju noskatīties jauno filmu "BUM!". Pēc noskatīšanās uzdodam jautājumus arī filmas režisorei un aktieriem. Šis ir noslēdzošais kultūrnorišu pasākums šī projekta ietvaros. Secinām, ka šādiem kultūras pasākumiem būtu jānotiek regulāri. Kinoteātris K. Suns varētu tapt par kultūras integrācijas platformas vietu, kur reizi mēnesī tas vērtu durvis kopīgiem kino pasākumiem, kas veicinātu ukraiņu un arī citu Latvijā dzīvojošu tautību cilvēku satikšanos un iepazīšanos ar kultūras telpu, tas nodrošinātu labāku iekļaušanos, mijiedarbību starp latviešiem un jaunpienācējiem.
Kinoteātrī skatījāmies Andras Doršs un Martas Seleckas ģimenes piedzīvojumu filmu"BUM!" (latviešu valodā ar subtitriem angliski). Uz seansu bija ieradušies vairāk kā 90 cilvēki. Bija pārstāvētas gandrīz visas vecuma grupas – pirmsskolas vecuma bērni ar saviem vecākiem, jaunieši, kā arī dažādu vecuma pieaugušie. Kino pēcpusdienā piedalījās ukraiņu un latviešu jaunieši, skatītāju rindās sastapām arī krievvalodīgo ģimenes, kas savus skolas vecuma bērnus bija atveduši uz seansu ar mērķi pilnveidot un praktizēt latviešu valodu.
Pirms filmas pasākuma moderatore Elīza Dombrovska iepazīstināja ar filmas ieceri, savukārt pēc filmas noskatīšanās uz skatuves aicināja filmas režisori Andru Doršs un filmas divus varoņus. Skatītāju auditorija uzdeva ļoti daudz sev interesējošus jautājumus, gan režisorei, gan bērniem:
Kādēļ tāds nosaukums filmai?
Kur filma tika filmēta?
Vai jaunie aktieri uz filmēšanas laukuma izveidoja paliekošas draudzības?
Vai bija grūti visu laiku košļāt košļājamo gumiju?
Kā kļūt slavenam?
Un daudzi citi jautājumi.
Jaunā aktrise dalījās ar savu pieredzi filmēšanas laukumā un pastāstīja par garajām filmēšanas stundām, kas bija nogurdinošas un trenēja pacietību. No aktiera puses tika pastāstīts arī par to, kā viens un tas pats teksts bija jāatkārto un jāfilmē 11 reizes, bet pēc piektās reizes jau bija apgrūtinoši!
Pēc filmas noskatīšanās diskusija notika latviešu valodā – moderatore, jaunie aktieri un režisore runāja lēnām un skaidri. Vairāki auditorijā esoši ukraiņu bērni uzdeva jautājumus latviešu valodā. Skatoties filmu „BUM”, atcerējos par fantāziju pasauli, kurā dzīvoju, esot tajā pašā filmas mērķauditorijas vecumā.
Stāsts aptver ne tikai draudzību, atbildību pret to un kvēlākos sapņus, bet arī vērš uzmanību arī sociālākām tēmām kā iederību, piederību un atsvešinājumu, atzīst pasaķuma moderatore, jaunās paaudzes skatuves māksliniece - režisore, aktrise, komponiste un performante - Elīza Dombrovska, Gan lieli, gan mazi uzdeva jautājumus par filmas veidošanas aizkulisēm un jautājumi krietnu brīdi neizsīka. Novēroju, ka mazos apmeklētājus interesēja sižeta attīstības gaita — kas notiks tālāk? Kā arī lūgumi izskaidrot kaut ko, kas filmā netiek paskaidrots dziļāk. Tas norāda, ka filma ir sasniegusi savu mērķi un mērķauditoriju — pievērst uzmanību sevis izvirzītajām problēmām un ar fantastikas žanra līdzekļiem risināt tās.
===============
Novembrī Ukrainas skolēni aktīvi turpina mācīties latviešu valodas grupās un individuāli. Petro IACā ar skolotāju Gitu mācās 2 reizes nedēļā un, salīdzinot ar septembri, kad puisis bija tikko atbraucis un nesaprata neko, viņš jau atbild uz jautājumiem un spēj nedaudz sazināties ar IAC darbiniekiem par ikdienišķām tēmām. Skolotāja Inita, kas Jūrmalā strādā ar Ukrainas skolēniem, stāsta: bērniem patīk latviešu valodas nodarbības, jo pārsvarā balstāmies uz runāšanu, pasaku iestudēšanu, spēlēm, lai papildinātu vārdu krājumu un iedrošinātu runāt latviski, kā arī lietot pareizās galotnes.
Savukārt Rīgas 72.vidusskolas skolēni Danylo, Herman un Iaroslav lasīšanas prasmes latviešu valodā uzlabo ar bibliotekāres Nataļjas palīdzību. Priecājamies, ka nodarbības rada prieku mazajiem skolniekiem!
===============
Rudens sestdienai Latvijā piestāv latviešu kino - 19.oktobrī jauniešus vedam latviešu valodu praktizēt ārpus klases - tā ir kinopēcpusdiena kinoteātrī K.Suns, tur noskatāmies režisores Lindas Oltes debijas pilnmetrāžu - sociālo drāmu "Māsas" (latviešu valodā ar subtitriem angliski). Uz seansu bija ieradušies ap 50 skatītāji, bija pārstāvētas gandrīz visas vecuma grupas - jaunāki bērni ar saviem vecākiem, pusaudži, kā arī dažādu vecuma grupu pieaugušie un daži seniori, tomēr pārsvarā Ukrainas civiliedzīvotāji - jaunieši un vietējie jaunieši.
Pirms filmkas skatītāji tika iepazīstināti ar filmas aprakstu, režisores biogrāfiju, kā arī autores izpētes procesu pirms filmas uzņemšanas. Interesanti, ka režisore veikusi nopietnu izpētes darbu vairākos bērnu namos Latvijā un iepazinusies ar dzīvesstāstiem, kas arī ir filmas pamatā. Kā uzzinājām, L. Olte sākotnēji bija iecerējusi veidot dokumentālo filmu, kas filmai piešķīra īstās dzīves notikumu klātesamību "Māsu" scenārijā.
Pēc filmas noskaidrojām, ka stāsts nav atstājis nevienu klātesošo vienaldzīgu. Grūti teikt, vai par tik nopietnu sociālo vēstījumu var izmantot vārdu "patika", taču klātesošie kinomīļi vecumā no aptuveni astoņiem līdz pat sešdesmit gadiem teica, ka stāsts viņus ir ļoti aizkustinājis. Jaunieši novērtēja, ka filma reāla un bez izskaistinājumiem, daži teica, ka par smagu. Filma jaunākajiem skatītājiem raisīja jautājumus par tehnisko pusi - neīsto cigarešu smēķēšanu, filmēšanas vietas un citus elementus. “Meiteņu spēle bija ļoti profesionāla. Neticami, ka viņām tā ir pirmā loma!”, “Man patika filmā viss. Nesaprotu kādēļ māsas izšķīra vai tā drīkst?”, “Pati esmu adoptējusi bērnu. Labi, ka uz seansu atnācu viena - pārāk īsti tas viss bija.”
===============
Oktobrī turpinām latviešu valodas mācības Ukrainas civiliedzīvotājiem skolēniem; grupās un individuālajās nodarbībās šobrīd iesaistījušies 57 skolēni. Bez sešām grupiņām, kas uzsāka mācības septembrī Rīgas centrā un Rīgas Dārzciema vidusskolā, uzsākām arī individuālās un mazo grupu mācības IAC telpās, Rīgas Purvciema un 72.vidusskolā, oktobrī arī Jūrmalas Mežmalas pamatskolā.
19.oktobrī kinoteātrī K.Suns organizēsim iesaistītajiem Ukrainas skolēniem un viņu draugiem latviešu kino pēcpusdiena. Tajā būs iespēja vairāk uzzināt par filmas tapšanu un noskatīties latviešu filmu "Māsas".
===============
Septembrī uzsākam 6 latviešu valodas klātienes grupas. Mācības notiek Rīgas centrā un Dārzciemā klātienē darba dienās no pl.15. un no pl.17.
Aicinām skolas vecuma Ukrainas civiliedzīvotāju bērnus mācīties latviešu valodu! Vairāk informācijas un pieteikšanās pa tālr. 26335521 vai e-pastu iac@latnet.lv.
Projekta komanda:
Linda Kluša - projekta vadītāja un mācību koordinatore
Līga Puniņa - mērķa grupas koordinatore
Līga Puriņa- Purīte kultūrnorišu koordinators
Aija Rusiņa - finanšu koordinatore un personāla speciāliste