7.novembrī Daugavpils Valstspilsētas vidusskolā notika kārtējā IAC projekta “Iecietības kultūras stiprināšana skolu vidē” materiālu aprobācijas nodarbība. Šoreiz savu artavu projekta materiālu praktiskās izmantošanas izmēģināšanā deva klašu audzinātāji. Projekta skolas komanda kā ļoti aktuālu un visai sasāpējušu tēmu (arī visā valstī!) šim aprobācijas posmam izvēlējās nodarbību “Jaunieši un iecietības prakse”.
Tēma tika aktualizēta, balstoties uz reālo praksi. Darbs tika organizēts grupās, lai vienas klašu paralēles audzinātājas runātu par situācijām viena vecumposma kontekstā. Vairāk
Izglītības attīstības centrs iniciējis šo projektu ar mērķi paaugstināt pedagogu profesionālo kompetenci cilvēktiesību jomā un uzlabot pedagogu dažādības vadības prasmes, savukārt jauniešu auditorijā - paaugstināt izpratni par cilvēktiesībām un līdzdalības aktivitāti lēmumu pieņemšanā skolas dzīvē.
Lai sasniegtu mērķi, projektā tiks organizētas izglītojošas un radošas aktivitātes: 1) izpēte par jauniešu attieksmi saistībā ar iecietību un diskrimināciju 10 skolās un kopienās, 2) mācību programmas sagatavošana cilvēktiesību kompetences veicināšanai izglītības vidē, 3) mācību semināru cikls 10 skolu pedagogiem un jauniešiem, 4) mācību materiālu aprobācija skolās, 5) radošās iniciatīvas - kultūru tikšanās, 6) iecietības kalendārs - skolu iniciatīvu pieredzes apkopojums.
Aktivitātes projekta skolās:
Foto no skolu aktivitātēm
Aizkraukles novada vidusskola projekta lapa
Varakļānu vidusskolas 31.01.2023.; 19.02.2023; 15.03.2023.; 01.06.2023.; 12.09.2023.; 30.10.2023.; 06.02.2024.
Liepājas Raiņa 6.vidusskola 30.01.2023.; 06.03.2023.: 17.04.2023; FB 17.04.;18.04.; 29.01.2024.
Ropažu vidusskola 06.03.2023.
Bauskas 2.vidusskola 20.02.2023.; 15.05.2023
Daugavpils Valstspilsētas vidusskola 22.02.2023.; 08.11.2023., 01.02.2024.
Ventspils 4.vidusskola 02.02.2023., 05.10.2023.
Kuldīgas Centra vidusskola 26.02.2023.; FB 18.05.2023.; 18.05.2023.
Rīgas 33.vidusskola 26.01.2023.; 22.05.2023.; FB ; 26.05.2023.
Gulbenes novada vidusskola 23.03.2023.; 17.05.2023
#####
26/02/2024.
22.februārī biedrība “Izglītības attīstības centrs” (IAC) organizē noslēguma konferenci “Cilvēktiesību izglītība: skats no skolas perspektīvas”, tās mērķis aktualizēt cilvēktiesību un iecietības jautājumus izglītībā, izvērtēt rezultātus, dalīties projekta “Iecietības stiprināšana skolu vidē” pieredzē un plānot ilgtspējas virzienus. Vairāk
foto no konferences
#####
Metodiskais materiāls - Iecietības kalendārs 2024.
06/12/2023
24.novembrī un 1.decembrī aizvadām otros reģionālos seminārus Varakļānu vidusskolā un Kuldīgas Centra vidusskolā. Tās ir noslēdzošās mācību dienas iecietības un cilvēktiesību programmas apguvei un līdzšinējā mācību un audzināšanas darba izvērtējumam. Projekta skolu komandas šī gada ietvaros ir iepazinušas un ieviesušas skolā dažādas tēmas cilvēktiesību jomā: diskriminācija, bērnu tiesības, sieviešu cīņa par savām tiesībām, taisnīgums, iecietība, Satversmes tiesa, kā arī izskatījušas dažādus cilvēktiesību un diskriminācijas aspektus šādās nodarbībās: Cilvēktiesības un Ukrainas karš, Cilvēktiesības un mobings, Cilvēktiesību dokumenti un organizācijas, Sports un cilvēktiesības, Cilvēktiesības un pilsoniskā līdzdalība, Diskriminācijas gadījumu analīze. Vairāk
#####
08/11/2023
#####
28/08/2023
Vasaras izskaņā 15. un 16. augustā projekta “Iecietības kultūras stiprināšana skolu vidē” dalībnieki tikās Vasaras skolā, lai izvērtētu projektā paveikto, dalītos pieredzē, gūtu jaunas idejas cilvēktiesību satura jautājumu kompetences stiprināšanā un plānotu turpmākos soļus projekta ilgtspējai. Vairāk
#####
08/06/2023
Projektā maijā noslēgušās kultūru tikšanās. Desmit skolu projekta komandas iesaistījušas skolēnus, pedagogus, audzēkņu vecākus un plašāku vietējo kopienu daudzveidīgās radošās norisēs, lai stiprinātu izpratni par cilvēktiesībām un radītu jaunas iespējas starpkultūru sapratnei un dialogam. Vairāk. Foto no skolu pasākumiem
#####
10/05/2023
Maijs projekta kalendārā iezīmējas kā skolu kopienu aktivitāšu mēnesis, tās organizē projektu skolu komandas, izejot ārpus klases sienām.
#####
28/03/2023
Marta noslēgumā pievēršamies nākamajai projekta aktivitātei - kultūru tikšanās, kuru atsegums būs pieejams kalendārā nākamajam 2024.gadam. Jau aprīlī projektā iesaistīto skolu komandas uzsāks vietējās norišu plānošanu un organizēšanu. Lai rastu idejas, apzinātu mērķus un darbības "rāmjus", projekta komandas un skolu pārstāvji tikās Rīgā, IAC biroja telpās uz semināru - konsultāciju šī gada 24.martā. Šeit projektā iesaistītajām skolām bija iespēja tostarp iepazīt un dalīties ar spilgtāko un vērtīgāko pieredzi par cilvēktiesību un iecietības veicināšanas programmas aprobāciju skolās - dažāda vecuma skolēnu un dažādu izglītības iestāžu pedagogu auditorijās.
Turpmākajos mēnešos kultūru tikšanās forma un saturs tiks veidots atbilstoši katras skolas un vietējās kopienas specifiskajām vajadzībām, sociālajam un demogrāfiskajam profilam un kultūrvēsturiskajam kontekstam. Seminārā-konsultācijā dalībnieki pārrunāja kultūru tikšanos organizēšanu - diskutēja par pasākumu laiku, veidu, nepieciešamo projekta komandas saturisko un administratīvo atbalstu. Projekta komanda aicināja īpašu uzmanību pievērst izvēlēto aktivitāšu atbilstībai projekta mērķiem un tematikai, nepieciešamībai nodrošināt dažādu kultūru pārstāvniecību un aktīvu dalībnieku iesaisti.
Lai veicinātu vietējo pasākumu atspoguļošanu plašākai auditorijai un "palepotos" ar padarīto vietējā kopienā un citās skolās, ar pieredzi pasākumu atspoguļošanās dalījās biedrības LAPAS publicitātes speciāliste Gerda Gaile. Ceram, ka ieteikumi par video veidošanu kultūru tikšanās atspoguļošanai iegūs praktiskas aprises. Vietējo pasākumu organizatori varēs informēt pasākuma dalībniekus arī ar IAC sagatavoto plakātu un baneru palīdzību.
Gaidīsim un vērosim turpmākās aktivitātes projektā.
#####
20/02/2023
2023.gada 16.februārī Madonas Valsts ģimnāzijā notika Madonas novada vēstures un sociālo zinātņu, klases audzinātāju kursi "Iecietības veicināšana skolu vidē. Cilvēktiesību un diskriminācijas jautājumi". Skolotāji ieguva noderīgus materiālus stundu vadīšanai, kas izstrādāti IAC "Iecietības kultūras stiprināšana skolu vidē" projekta ietvaros. Nodarbības vadīja projekta dalībnieces - Varakļānu vidusskolas skolotājas Margarita Selicka, Mārīte Nagle un Inese Prusakova. Skolotāju atsauksmes bija ļoti pozitīvas - "Izdales materiāli aktuāli un pielietojami mācību procesā, liels atspaids stundu gatavošanai!","Interesantas un rosinošas metodes", "Daudz labu, iedvesmojošu emociju!", "Raits darbs, labvēlīga, izzinoša gaisotne!"
Janvārī Bauskas 2. vidusskolā skolas projekta komanda novadīja pedagoģisko sēdi pedagogiem, iepazīstināja ar projekta programmu un to, kā mācību un audzināšanas stundās ietvert cilvēktiesību tematiku, kā arī novadīja prakstiskās nodarbībās. Februārī Bauskas 2.vidusskolā 9.un 12.klašu audzēkņi piedalījās nodarbībās, kurās tika aktualizēti cilvēktiesību ievērošanas aspekti gan Latvijā, gan citviet pasaulē, tika diskutēts par Kataru – valsti, kurā risinājās Pasaules kausa izcīņa futbolā un kurā ir ievērojami cilvēktiesību pārkāpumi. Ar skolēniem tika pārrunājāts, kā atpazīt cilvēktiesību pārkāpumus un kā rīkoties cilvēktiesību pārkāpumu gadījumā.
#####
09/02/2023
Noslēgušies projekta pirmie reģionālie semināri, kas 27. janvārī noritēja Aizkraukles novada vidusskolā un 2. februārī Rīgas 33.vidusskolā. Šī bija iespēja projektā iesaistīto desmit skolu komandām satikties, lai novērtētu līdz šim paveikto savās izglītības iestādēs, satiktu kolēģus, izvērtētu pieredzi un dotos soli pa solim tālāk cilvēktiesību tēmu izzināšanā. Katrā seminārā piedalās 5 skolu komandu skolotāji un jaunieši. Semināros skolu komandas ieradās “pilnos sastāvos” - trīs pedagogi un trīs skolēni - kopumā 6 dalībnieki no skolas. Semināros programmas satura apguve notika pedagogiem un jauniešiem mijiedarbojoties. Līdztekus programmas satura jautājumiem, dalībnieki iepazina jaunus metodiskus paņēmienus pieejas “jaunietis-jaunietim” nodrošināšanai. Vairāk. Foto no semināriem
#####
12/12/2022
"Cilvēktiesības ir norma, bet arī privilēģija, ko ikdienā neapzināmies, kamēr tā netiek ierobežota". 8.un 9.decembrī IAC uzsāk darbu kopā ar desmit Latvijas skolām cilvēktiesību un iecietības veicināšanas jomā. Pēc lielāka pārtraukuma piedalāmies klātienes aktivitātēs Siguldā, viesnīcā "Sigulda", tur notiek projekta Ievadseminārs 30 skolotājiem. Divās piepildītās dienās izskatām cilvēktiesību un diskriminācijas jautājumus. Vairāk
#####
08/12/2022
Pirmā tikšanās ar projektā iesaistītajām skolām notiks Siguldā 8.un 9.decembrī. Šeit uzsāksim sarunu par cilvēktiesību un iecietības jautājumiem skolu vidē un vienosimies par turpmākajiem uzdevumiem nākamajam gadam.
#####
23/11/2022
Projekta komanda pateicas visām Latvijas skolām, kas sagatavoja un iesniedza pieteikumus līdzdalībai Izglītības attīstības centra (IAC) projektā “Iecietības kultūras stiprināšana skolu vidē”. Priecājamies, ka vairāki desmiti Latvijas skolu ir novērtējušas IAC piedāvāto iespēju un izteikušas ieinteresētību kopā darboties, lai aktualizētu cilvēktiesību, iecietības kultūras un dažādības vadības tēmās skolu vidē.
Izvērtējot saņemto skolu pieteikumus, esam līdzdalībai projektā apstiprinājuši desmit izglītības iestādes:
- Aizkraukles novada vidusskola
- Bauskas 2. vidusskola
- Daugavpils Valstspilsētas vidusskola
- Gulbenes novada vidusskola
- Kuldīgas Centra vidusskola
- Liepājas Raiņa 6.vidusskola
- Rīgas 33. vidusskola
- Ropažu vidusskola
- Varakļānu vidusskola
- Ventspils 4. vidusskola
Diemžēl saskaņā ar projekta nosacījumiem dalībskolu skaits ir ierobežots. Pateicamies visām skolām par ieguldīto laiku un izrādīto interesi!
#####
24/10/2022
Te nu mēs esam - uzsākuši projektu, tiekoties IAC birojā un Zoom platformā 21.oktobrī. Piesakot cilvēktiesību un iecietības tēmu skolu vidē, pulcējām vairāk kā 40 interesantu interesentu no visdažādākajām Latvijas pilsētām un novadiem. Semināra dalībnieki atzīst šīs tēmas aktualitāti un ir ieinteresēti kopā ar IAC iesaistīties plašākā šo un saistīto jautājumu izzināšanā. Dalībnieki bilst: Iecietība un tolerance ir svarīgas ne tikai kara, emigrantu, citu globālāku iemeslu dēļ, bet arī savu tuvākās apkārtnes (skolēniem - klases, ģimenes, skolas biedru) cilvēku prasmei sadzīvot, pieņemt vienam otru. To mums visiem pašiem jāmācās un jāmāca skolēniem. Ļoti svarīga (tēma), īpaši šajos apstākļos, ir cilvēktiesību izpratnes un iecietības kultūras stiprināšana. Resursu trūkums traucē ikdienā strādāt.
Paldies semināra dalībniekiem, īpaša pateicība Sigitai Zankovskai - Odiņai, cilvēktiesību jautājumu ekspertei, par ieskatu tēmā un akcentiem: ētiskajām dilemmām un izaicinājumiem, cilvēktiesībām, domājot par dažādām sabiedrības grupām, vārda brīvību un lietām, kas daļai sabiedrības nav pieņemami u.c.
Uz priekšu!
#####
21/10/2023
Aicinām skolas pieteikties līdzdalībai IAC projektā par iecietības kultūras stiprināšanu skolas vidē
Izglītības attīstības centrs (IAC) uzsāk skolu pieteikumu pieņemšanu līdzdalībai projektā “Iecietības kultūras stiprināšana skolu vidē”.Projektā aicinātas pieteikties skolu komandas. Vairāk
Pieteikuma veidlapa šeit.
Pieteikumu iesniegšanas termiņš 10.novembris (nosūtot pieteikumu uz uz e-pastu iac@latnet.lv)
#####
Projekts paredz sniegt saturisku un metodisku atbalstu pedagogiem cilvēktiesību mācīšanā un paaugstināt jauniešu informētību par cilvēktiesībām. Projekts veicinās starpkultūru dialogu un izpratni par iecietības nozīmīgumu saskarsmē.
Projekta gaitā regulāri informēsim par projekta aktualitātēm un sasniegumiem IAC mājas lapā un Facebook. Jau uzsākot projektu, aicināsim iepazīties ar IAC plāniem cilvēktiesību jomā skolu vidē, kā arī projekta noslēgumā rīkosim konferenci plašākai sabiedrībai un interesentiem.
Plašāka projekta idejas un aktivitāšu prezentācija plānota Uzsākšanas seminārā šī gada 21.oktobrī plkst. 11:00, kad aicināsim IAC sadarbības partnerus, jomas ekspertus un interesentus pievienoties semināram klātienē IAC birojā vai pieslēdzoties Zoom attālināti. Tajā izsludināsim arī skolu pieteikšanos dalībai projektā. Projekta ietvaros skolu komandām būs iespēja semināru ciklā apgūt izglītības programmu un aprobēt mācību materiālus par cilvēktiesību, iecietības kultūru un dažādības vadību skolā, kā arī mudināt jauniešus iesaistīties lēmumu pieņemšanā.
Kopumā projekta pusotra gada laikā paredzētas šādas aktivitātes:
- Izpēte par jauniešu attieksmi saistībā ar iecietību un diskrimināciju
- Mācību programma cilvēktiesību kompetences veicināšanai izglītības vidē (programmas izstrāde un apguve)
- Ievadseminārs (2023. gada decembris)
- Reģionālie semināri( 2023. gada janvāris/februāris un oktobris/novembris)
- Vasaras skola (2023. gada augusts)
- Kultūru tikšanās pasākumi projekta skolās (2023. gada aprīlis - jūnijs)
- Iecietības kalendāra sagatavošana (2023. gada oktobris - decembris)
- Publicitātes pasākumi:
- Uzsākšanas seminārs (2022. gada oktobris)
- Projekta noslēguma un ilgtspējas plānošanas konference (2024. gada februāris/marts)
Projekta komanda:
Iveta Vērse - vadītāja, sadarbības ar mērķgrupu aktivitāšu īstenotāja
Ingūna Irbīte - izglītības programmas satura eksperte
Daina Zelmene - izglītības programmas metodikas eksperte
Līga Puniņa - asistente
Linda Kluša - publicitātes aktivitāšu īstenotāja
Aija Rusiņa - grāmatvede, personāla speciāliste