Izglītības attīstības centrs turpina darbu ar trešo valstu valsts piederīgajiem, organizējot latviešu valodas kursus un sarunu valodas klubus.
Projekta “SaRuNa LV jeb Saprasties, runāt nākotnei Latvijā” Nr.PMIF/13.2./2023/1/02 mērķis ir nodrošināt latviešu valodas kursus un sarunu valodas klubus trešo valstu pilsoņiem, paplašinot latviešu valodas apguves iespēju pieejamību un pielāgojot tās dažādu grupu vajadzībām. Projekta 30 mēnešos plānots organizēt latviešu valodas mācības (120 stundu apjomā) 33 grupām klātienē un attālināti un sarunu valodas klubus dažādiem valodas prasmes līmeņiem (A un B).
Līdztekus valodas kursiem un klubiem kursanti saņems konsultācijas, varēs piedalīties kopīgos klātienes noslēguma pasākumus, tas paplašinās valodas lietošanas iespējas ikdienas saziņā kopā ar latviešu valodas nesējiem un tuviniekiem. Mācības tiks organizētas pielāgojot mērķa grupas vajadzībām - nodrošinot iespējas mācīties attālināti vai klātienē, dažādos laikos, mazākās grupās utml. Projekta ietvaros kursu beidzējiem tiks organizēta valsts valodas prasmes pārbaude Valsts Izglītības satura centrā, kas nodrošinās viņu veiksmīgāku integrāciju darba tirgū un izglītībā. Šī projekta mērķa grupa iekļauj arī jauniešu no 13 līdz 25 gadiem līdzdalību.
Projekts “SaRuNa LV jeb Saprasties, runāt nākotnei Latvijā” (Nr.PMIF/13.2./2023/1/02) tiek īstenots Eiropas Savienības Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda 2021.-2027. gada plānošanas perioda ietvaros ar Eiropas Savienības (75%) un Latvijas valsts budžeta (25%) finansējumu.
=======
27/12/2024
Šo gadu projektā noslēdzam, pabeidzot 7 grupas un apliecinājums A1, A2, B1 un C1 līmenī izsniedzot 77 kursantiem. Mācības šajos līmeņos organizētas 120 stundu apjomā no 2024.gada septembra līdz decembrim gan klātienē, gan attālināti, kā arī papildus pēc nepieciešamības organizētas konsultācijas, tajās kursanti var papildus noskaidrot sev interesējošos jautājumus, precizēt neskaidrības, uzlabot kādu no valodas prasmēm. Septembrī mācības šajās grupās uzsāka vairāk kā 110 kursanti.
Apkopojot dalībnieku novērtējuma anketas kursu noslēgumā, redzams, ka pārsvarā informāciju par iespēju mācīties kursos vairāk kā puse respondentu (55,7%) saņēmuši no draugiem, paziņām un ģimenes locekļiem, pārējie informāciju guvuši vietnē www.integration.lv (~18%), sociālajos tīklos (Facebook, Instagram, Telegram u.c.). Kā savu valstspiederību aptaujātie respondenti norādījuši šādas valstis: Albānija, Amerikas Savienotās valstis, Baltkrievija, Filipīnas, Indija, Japāna, Kanāda, Kazahstāna, Koreja, Krievija, Ķīna, Lībija, Moldova, Nepāla, Nigērija, Singapūra, Sīrija, Šrilanka, Tunisija, Turcija, Venecuēla, Vjetnama, Ukraina, Uzbekistāna.
Dalībnieku viedokli par kursu noderīgumu mērīja anketas jautājums: “Vai dalība kursos bija noderīga šādā jomā?”, kurā respondentiem piedāvāts izvērtēt piecas jomas: integrāciju darba tirgū, Latvijas valsts valodas apguvi, attiecību uzlabošanu ar vietējiem iedzīvotājiem/kopienām un aktīvu līdzdalību sabiedrībā, mājokļa jomu un veselības jomu. Visi aptaujātie respondenti norāda, dalība latviešu valodas kursos bijusi noderīga divās vai vairākās no piedāvātajām jomām.
Respondentu vairākums uzskata, ka viņu zināšanas pēc mācībām latviešu valodas kursos ir uzlabojušās. Vidēji 96,62% respondentu atbildējuši, ka viņu valodas zināšanas uzlabojušās vai būtiski uzlabojušās. Šeit atsevišķi novērtēta katra no valodas prasmēm: 98,65% respondentu norādījuši, ka uzlabojušās vai būtiski uzlabojušās viņu runāšanas un lasīšanas prasmes; 97,30% – ka uzlabojušās klausīšanās prasmes; viszemāk respondenti vērtē savas rakstīšanas prasmes: 91,89% respondentu norādījuši, ka uzlabojušās vai būtiski uzlabojušās viņu rakstīšanas prasmes. Atbilžu apkopojums redzams diagrammā:
Respondentu vērtējumā visnozīmīgākie faktori, kas palīdzējuši apgūt latviešu valodu, ir pedagoga darbs, pedagoga individuālais atbalsts un pozitīva atmosfēra nodarbībās – 68 respondenti tos vērtējuši ar 5 vai 4 punktiem. Detalizēti respondentu vērtējums redzams diagrammā:
=======
Decembrī noslēgušies arī A un B līmeņa Sarunu klubi, un to novērtējumos kursanti pauž vēlmi apmeklēt Sarunu klubus turpmāk.
Janvārī un februārī plānojam uzsākt nākamās dažāda līmeņa mācību grupas. Aicinām trešo valstu valstspiederīgos reģistrēties mācībām šeit.
Arī 2025.gadā organizēsim A un B līmeņa Sarunu klubus pirmdienās (B līmenis) IAC telpās Dzirnavu ielā 34a-8, Rīgā no 20.01. un trešdienās (A līmenis) Aspazijas bulv.32, 311.telpa no 15.01. Lūdzu piesakieties, rakstot vārdu, uzvārdu uz e-pastu: iac@latnet.lv.
=======
08/11/2024
Piedalāmies, runājam latviski, klausāmies, jautājam, uzzinām, esam aktīvi… Tā varētu raksturot šai rudenī IAC īstenoto Latviešu valodas Sarunu klubu formātu un saturu.
Sarunu kluba temati tika izvēlēti, izzinot dalībnieku vēlmes un vajadzības. Šī rudens novitāte - organizēt izzinošas ekskursijas un tikšanās ar interesantām personībām. Temata ,,Sports un veselība’’ kontekstā kluba dalībnieki tikās ar garo distanču maratona skrējēju Mihailu Kudrjaševu. Tā bija lieliska iespēja uzzināt interesantus faktus, jautāt, komentēt un stāstīt par savām sporta aktivitātēm.
Sarunu kluba dalībnieku vēlmju sarakstā arī tradicionālās gadskārtu kalendāra rudens svinamās dienas. Miķeļdiena tika iepazīta, uzzinot par tradicionālajiem ēdieniem un raksturīgajām svētku svinēšanas tradīcijām. Iepazīstot Miķeļdienas ticējumus, prognozējām, kāds būs laiks vēlā rudenī un ziemā. Lielu interesi izraisīja Miķeļdienas pasākumu programmas iepazīšana. Izrādījās, ka kluba dalībnieki ir apmeklējuši gan gadatirgu, gan Miķeļdienas koncertus, gan pasākumus bērniem. Savukārt, Mārtiņdienas priekšvakarā sarunu klubā viesosies folkloriste Ieva Bērziņa. Būs gan dziedāšana, gan rotaļas, gan Mārtiņdienas pīrāgi. Protams, šādā tikšanās reizē dalībnieki dalās ar savas zemes folkloras tradīcijām stāstot par rudens svētkiem, to svinēšanu.
Septembra beigās gājām vērot un iepazīt Alberta ielu. Bija daudz pārsteigumu, jo, dodoties ikdienas gaitās, nepaceļam acis un neatvēlam laiku vērošanai.
Novembri sākam, baudot mākslu - apmeklējām Nacionālo mākslas muzeju un, klausoties gides stāstījumu, uzzinājām daudz jauna gan par muzeja ēku, gan mākslas darbiem, gan māksliniekiem.
Ir interesanti uzzināt, dalīties, satikties. Taču pats galvenais - saprast, ka latviešu valodas prasme palīdz iekļauties sabiedrībā un kultūras norisēs.
Tikšanās vieta - Izglītības attīstības centrs, tikšanās dienas - piektdienas, tikšanās laiks plkst. 18.00. Pievienojieties!
=======
24/09/2024
Jauns mācību semestris ir sācies, 2024.gada augusta beigās un septembra sākumā esam uzsākuši 7 grupas dodot iespējas vairāk kā 100 trešo valstu valstspiederīgajiem apgūt latviešu valodu. Grupās iespējams apgūt valodu dažādos līmeņos: divās grupās A1, A2 un B1 līmeņos un vienā grupā C1 līmenī. Trīs grupas mācās klātienē IAC telpās, četras - attālināti Zoom platformā. Mācības kursanti noslēgs līdz šī gada beigām. Līdz šim projekta ietvaros mācības dažādos līmeņos 120 stundu apjomā 15 grupas pabeiguši 169 kursanti, 134 no viņiem nodrošināta arī iespēja kārtot valsts valodas prasmes pārbaudi. Līdzās mācību nodarbībām 120 stundu apjomā, katrai grupai, pēc nepieciešamības, nodrošinām arī konsultācijas un līdzdalības iespējas latviešu valodas mācību grupās.
Septembrī atkal aicinām trešo valstu valstspiederīgos praktizēt valodu Sarunu klubos A vai B līmenī. Tās ir klātienes sarunas darba dienu vakaros. Trešdienu vakaros pulcinām A valodas līmeņa pratējus, kas jau kaut nedaudz iemācījušies komunicēt latviski, savukārt ceturtdienās - B līmeņa "komunikatorus". Septembrī atsaucība dalībai B līmeņa klubos ir bijusi ļoti liela, ceturtdienu vakaros IAC biroja mācību telpa ir pārpildīta - pasniedzēju Aijas Kalves, Žannas Helmanes un Ērikas Pičukānes sagatavotās sarunu nodarbības ir saistošas, balstītas dalībnieku interesēs un norit vieglā atmosfērā. Siltais laiks mudinājis arī doties ārpus telpām - piemēram, apskatīt un uzzināt vairāk par Alberta ielu - Rīgas Jūgendstila pērli, kas tepat līdzās IAC birojam.
=======
Reģistrēšanās anketa šeit
=======
17/07/2024
Esam noslēguši vēl vienu mācību etapu: jūnija beigās mācības noslēdza visas tās grupiņas, kuras uzsāka mācīties latviešu valodu 120 stundu apjomā 2024.gada sākumā, līdz ar to šobrīd projektā jau esam organizējuši 15 grupas, mācības tajās pabeiguši 169 trešo valstu valstspiederīgie. Noslēdzot mācības, ap 80% kursantu izmanto iespēju pieteikties un kārtot valsts valodas prasmes pārbaudi VISC, vairāk kā 60 % no viņiem pārbaudi nokārto sekmīgi. Jāatzīst, ka šajā gadā valodas prasmes atestācija ir mainījusies gan formas, gan satura ziņā, kas vairāk kursantiem, kā tas bija iepriekš, sagādā grūtības: katra no valodas prasmēm (lasīšana, rakstīšana, klausīšanās, runāšana) jāzina pietiekami labi, lai kopumā pārbaude būtu nokārtota, uzdevumi jāveic datorā, sarunas ar cilvēkiem notiek online - pie tā visa jāpierod. Novērojam, ka visbiežāk kursanti nesavāc nepieciešamo punktu skaitu vienā no daļām - rakstīšanā, līdz ar to pārbaudi kopumā nenokārto. Pasniedzēji mudina kursantus mācīties uzcītīgi un veikt arī mājas darbus, kas jāiesūta noteiktā laikā, tomēr ne vienmēr tam mācību kursa laikā tiek pievērsta pietiekami liela uzmanība no kursantu puses.
Runas prasmes uzlabošanai un praktizēšanai IAC piedāvā arī Sarunu klubus A un B līmenī. Šī gada maijā klubi noslēgušies, tos organizējām 40 stundu apjomā no 2023.gada oktobra līdz 2024.gada, un katram, kurš mācījās grupās latviešu valodu klātienē vai attālināti, bija iespēja kopā ar saviem draugiem, paziņām, citu grupu biedriem praktizēt valodu klātienē. Kopumā Sarunu klubos piedalījušies 106 trešo valstu valstspiederīgie, daži no viņiem vairāk aktīvi, citi - mazāk aktīvi. Skolotājas Ērika un Ināra kursantus spēja iesaistīt interaktīvās aktivitātēs un sarunās, kuru tēmas (īpaši B līmenī) iepriekš tika ieplānotas, vadoties pēc dalībnieku interesēm un ieteikumiem, kā arī saskaņotas ar tēmām, kas iekļautas valsts valodas prasmes pārbaudes runas daļā.
Atsāksim Sarunu klubu nodarbības atkal rudenī.
Lai arī vairākas aktivitātes noslēgušās, jūnijā mācības uzsāka arī 17 kursantu A1 līmeņa grupā - vasara un vēlme atpūsties šiem trešo valstu valstspiederīgajiem nebija šķērslis apgūt valodu. Vēlam viņiem veiksmi mācīties līdz pat novembrim!
Nākamās latviešu valodas grupas uzsāksim 2024.gada augusta beigās un septembrī, tās organizēsim A1, A2, B1 un C1 līmenī. Aicinām pieteikties, aizpildot anketu šeit.
=======
25/06/2024
Šī gada 15.jūnijā Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā tika organizēts sezonas noslēguma pasākums projekta dalībniekiem, viņu ģimenes locekļiem, draugiem un projekta pedagogiem. Pasākums bija kupli apmeklēts, piedalījās 65 pieaugušie un 10 bērni.
Pasākuma ievaddaļā dalībnieki, meklējot atbildes uz viktorīnas jautājumiem, iepazina muzeja dažādu novadu sētas, sadzīves priekšmetus un citus objektus. Tad tikšanās Kurzemes novada sētā, viktorīnas uzvarētāju apbalvošana ar saldumiem un svētku mielasts. Tā bija brīnišķīga sanākšana kopā, jo dalībniekiem bija iespēja satikties ar projekta komandu, pedagogiem un grupas biedriem, sarunāties, pastaigāties dabas plaukumā pilsētas tuvumā, sadraudzēties, cienāties ar latviešu raksturīgajiem ēdieniem.|
Pasākuma tālākajā gaitā piedalījāmies Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Jāņu ielīgošanas aktivitātēs. Bija iespēja piedalīties vainagu pīšanas darbnīcā, kā arī dziedāt, dejot, iet rotaļās kopā ar folkloras kopu "Kokles".|
Laika apstākļi lutināja, bija iespēja uzzināt, baudīt un piedalīties visās aktivitātēs. Paldies visiem, kuri piedalījās! Paldies tiem, kam bija interese par Latvijas kultūru un Vasaras saulgriežu tradīcijām!
======
16/04/2024
Projektā aprīlī noslēgušās 10 grupas 120 stundu apjomā, tās esam piedāvājuši dažādos valodas līmeņos pēc dalībnieku pieprasījuma: trīs A1 grupas, pa divām A2 un B1 grupas un pa vienai B2 un C1 grupas. Kopumā mācību kursu noslēguši 108 trešo valstu valstspiederīgie. 91 kursantiem organizēta valsts valodas prasmes pārbaude. Kopš februāra mācības 5 grupās uzsākuši 77 trešo valstu valstspiederīgie.
Mācību kursa ietvaros vai pēc tā pabeigšanas iespējams nostiprināt valodas lietošanas prasmes Sarunu valodas klubos: A un B līmeņa klātienes Sarunu klubos IAC telpās trešdienās vai ceturtdienās. Aicinām pievienoties klubiem maijā: A līmenī - 8., 15. un 29.maijā pl.18 un B līmenī - 9.maijā pl.17:30. Vairāk informācijas iac@latnet.lv vai +371 26335521!
Nākamās grupas plānojam uzsākt 2024.gada augustā. Aicinām trešo valstu valstspiederīgos reģistrēties mācībām šeit.
=======
26/03/2024
Turpinām SARUNU KLUBUS trešo valstu piederīgajiem A un B līmenī. Nākamās sarunas B līmeņa klubā būs ceturtdienās - 28.03., 11.04. un 25.04.no pl.17:30. Nākamās sarunas A līmeņa klubā būs trešdienās 03.04., 17.04., 01.05. pl.18:00.
Aicinām iepriekš pieteikties:
https://ej.uz/SaRuNas_klubs_B
https://ej.uz/SaRuNas_klubs_A
Aicinām uz tēju, kafiju un sarunām IAC telpās, Rīgā, Dzirnavu ielā 34a-8.
Latviešu valodas apguves grupas A un B līmenī organizēsim no 2024.gada janvāra - februāra. Aicinām laicīgi reģistrēties https://ej.uz/LV_kursi.
Vietu skaits grupās ierobežots!
=======
Novembrī aicinām uz Sarunu klubiem klātienē IAC telpās, Dzirnavu ielā 34a-8, Rīgā.
Sarunu klubs A līmenim notiek trešdienās no pl. 18:00 - 19:30, tiekamies šajā gadā vēl 1., 15., 29.novembrī un 13., 27.decembrī. Pieteikšanās: https://ej.uz/SaRuNas_klubs_A
Sarunu klubs B līmenim notiek ceturtdienās no pl. 18:00 - 19:30,
Pirmā tikšanās 23.novembrī, turpmāk 7., 21.decembrī, 4., 18.janvārī.
Pieteikšanās: https://ej.uz/SaRuNas_klubs_B
Gaidām arī Tevi! Šī ir iespēja praktiski izmantot nodarbībās gūtās zināšanas saskarsmē ar citiem ārpus valodas nodarbības grupas.
=======
2023.gada oktobrī uzsākam darbu vēl 2 latviešu valodas grupiņās attālināti: augstākajā C1 līmenī un A2 līmenī. Līdz ar to IAC latviešu valodu šī projekta ietvaros 9 grupās mācās 144 trešo valstu valstspiederīgie.
17.oktobrī projekta komanda un pedagogi pulcējās seminārā par dzimumu līdztiesības un nediskriminācijas jautājumiem darbā ar trešo valstu valstspiederīgajiem. dalībniekiem bija iespēja piedalīties klātienē vai attālināti. Tajā tika pārrunāti jautājumi, kas būtiski darbā ar iebraucējiem, kā arī dažādu situāciju risinājumi.
=======
2023.gada augustā un septembrī projekta "SaRuNa LV jeb Saprasties, runāt nākotnei Latvijā" ietvaros uzsākam 4 A līmeņa valodas apguves grupas un 3 B valodas apguves līmeņa grupas. Oktobrī uzsāksim arī C1 līmeņa grupu. Latviešu valodas mācībām pieteikušies vairāk kā 400 trešo valstu piederīgie. Šobrīd grupās iekļauti ~140 cilvēki.
=======
Aicinām kursantus uz latviešu valodas klātienes A līmeņa Sarunu kluba nodarbībām. Nodarbības notiks trešdienās divas reizes mēnesī no plkst.18.00 līdz 19.45. Pirmā tikšanās 4.oktobrī plkst. 18:00 IAC telpās, Dzirnavu ielā 34a-8.Nodarbības vadīs skolotāja Ērika Pičukāne. Kluba nodarbībās Jums būs iespēja sarunāties latviešu valodā brīvā atmosfērā, spēlēt spēles, uzzināt ko jaunu, satikt vienam otru, baudīt kafiju un uzkodas.
Latviešu valodas atbalsta kluba nodarbību grafiks: 4.10., 18.10., 01.11., 15. 11., 29. 11., 6.12., 20.12.
Lūdzu iepriekš piesakieties uz katru nodarbību, vietu skaits ir ierobežots: http://webanketa.com/forms/6gr34d1s6mqp8d9r70s34e1p/
=======
No 4.oktobra IAC telpās sāksim A līmeņa sarunu valodas klubu trešdienās no plkst. 18:00 - 19:30, kurā uz interaktīvām nodarbībām aicināsim katru otro trešdienu: 4.un 18.oktobrī, 1.,15.un 29.novembrī, 13.un 27.decembrī, kā arī turpināsim kluba nodarbības 2024.gadā.
Savukārt B līmeņa latviešu valodas sarunu valodas klubi sāksies 23.novembrī ceturtdienu vakaros no plkst. 17:30 - 19:45. tie notiks: 23.11., 7.12.,21.12., 04.01.,18.01., 01.02.,15.02.,29.02., 14.03.,28.03.,11.04., 25.04., 09.05.
Aicinām pieteikties uz sarunu klubu nodarbībām, rakstot uz e-pastu iac@latnet.lv vai pa tālruni +371 26335521!
=======
Projekta komanda:
Iveta Vērse (IAC direktore)
Linda Kluša (projekta vadītāja)
Aija Kalve (pedagoģiskā vadītāja)
Līga Puniņa (mācību koordinatore)
Aija Rusiņa (grāmatvede un personāla speciāliste)
Danute Grīnfelde (informācijas tehnoloģiju atbalsta koordinatore)
Projekta budžets īstenošanas periodā no 2023.gada 1.augusta līdz 2026.gada 31.janvāris plānots 524 187,65 EUR apmērā.