PILSONISKĀS IZGLĪTĪBAS PROGRAMMAS “IESPĒJO LĪDZDALĪBU!” PIRMAIS SEMINĀRS
2025. gada 14. februārī Rīgā, Izglītības attīstības centra (IAC) telpās notika projekta “Iespējo līdzdalību!” dalībnieku pirmā tikšanās - pirmais pilsoniskās izglītības programmas apguves seminārs skolotājiem. Seminārā piedalījās astoņu projekta dalībsskolu komandas no Aizkraukles novada vidusskolas, Brocēnu vidusskolas, Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolas-liceja, Ilūkstes Raiņa vidusskolas, Madonas Valsts ģimnāzijas, Maltas vidusskolas, Rīgas Ostvalda vidusskolas un Rīgas 72.vidusskolas.

IAC projekta komanda iepazīstināja ar projekta mērķiem, projekta saturisko ietvaru un plānotajām norisēm. Projektā plānotas daudzveidīgas aktivitātes, kas vērstas uz dalībnieku pieredzes apmaiņu un sadarbības veicināšanu, tāpēc, uzsākot projektu, katra skolas komanda iepazīstināja ar pilsoniskās izglītības jomā jau paveikto, kā arī nepieciešamo atbalstu līdzdalības prasmju veicināšanā. Dalībnieki atzina, ka pilsoniskās izglītības komponente ir nozīmīga izglītības satura daļa, un skolas to iekļauj gan mācību procesā stundās, gan ārpusstundu aktivitātēs, tomēr jauniešu pilsoniskās līdzdalības prasmes ne vienmēr ir pietiekamas. Vērtējot skolu vajadzības jauniešu līdzdalības veicināšanā, klātesošie norādīja, ka no projekta sagaida saturisku un metodisku atbalstu praktisku pilsoniskās līdzdalības iniciatīvu īstenošanā.
Seminārā projekta ekspertu vadībā tika uzsākta pilsoniskās izglītības programmas “Iespējo līdzdalību” pirmās daļasapguve. Programma ir izstrādāta pedagogiem, jaunatnes darba organizatoriem un jauniešu līderiem, lai sistemātiskā veidā vadītu pilsoniskās līdzdalības zināšanu un prasmju apguvi, motivācijas un vērtību stiprināšanu, izmantojot daudzveidīgus metodiskos paņēmienus un praktiskus līdzdalības instrumentus. Programmas pirmā daļa “Tradicionālā līdzdalība” piedāvā apgūt pilsoniskās izglītības pamatjautājumus, kuri sagatavo tālākajai programmas daļu apguvei un praktiskai zināšanu pielietošanai darbībā. Nākamajos projekta semināros plānots apgūt pilsoniskās izglītības programmas otro un trešo daļu, kas atklāj, kā zināšanas skolēni var īstenot praktiskās līdzdalības aktivitātēs vietējās pašvaldībās.
Seminārā pedagogi apguva metodiskas pieejas pilsoniskās līdzdalības jēdziena un veidu mācīšanā. Projekta aktivitātes ir saistītas ar aktuālajām Latvijas sabiedriskās dzīves norisēm, tāpēc, gatavojoties 2025. gada jūnijā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām, projekta ekspertes Ingūna Irbīte un Daina Zelmene iepazīstināja ar pašvaldību darbības un funkciju pamatjautājumiem, jaunā Pašvaldību likuma sniegtajām iespējām sabiedrībai iesaistīties pašvaldības dzīvē, īpaši akcentējot tos pilsoniskās līdzdalības veidus, kurus var praktizēt jaunieši no 16 gadu vai pat jaunāka vecuma. Seminārā dalībnieki analizēja iepriekšējo vēlēšanu rezultātus, jauniešu aktivitāti vēlēšanās un zemās līdzdalības iemeslus. Projekta skolu komandas saņēma praktiskus metodiskus ieteikumus, informatīvus atbalsta materiālus un interaktīvus aktivitāšu aprakstus, kā mācīt likumdošanā jauniešiem pavērtās līdzdalības iespējas, kā analizēt faktorus, kas motivē piedalīties sabiedrības dzīvē, kā izvērtēt pašvaldību funkcijas u.c. Pedagogi atzinīgi novērtēja metodiskos atbalsta materiālus pašvaldību deputātu pienākumu un atbildības izvērtēšanai.
Semināra noslēgumā projekta eksperti kopā ar skolu komandām plānoja nodarbībās apgūtās programmas pirmās daļas “Tradicionālā līdzdalība” metodisko mācību materiālu pilotēšana savās skolās un kopienās. Pedagogi, kas piedalījās seminārā, turpmāk vadīs mācību nodarbības skolēniem un apkopos savu pieredzi, lai vēlāk dalītos gūtajos secinājumos. Plānots, ka programmas pilotēšana notiks dažādu mācību priekšmetu stundās, klases audzinātāju stundās un citās nodarbībās, kā arī ar jauno programmu tiks iepazīstināti citi pilsoniskajā izglītībā ieinteresēti pedagogi. Apgūtās teorētiskās zināšanas turpmāk tiks pielietotas, īstenojot pilsoniskās prakses iniciatīvas.
Projekta dalībnieku atziņas pēc pirmā semināra:
- Bija iedvesmojoši uzklausīt un iepazīt citu skolu darbu, pieredzi. Bija prieks tikties ar jau zināmiem partneriem un arī ar jaunajām partnerskolām. Praktiskās aktivitātes veicināja dalībnieku sadarbību un jaunu ideju ģenerēšanu.
- Man ļoti patika sadarbība nodarbību laikā, uzzināju, kā interesentā veidā mācīt sarežģītus jautājumus. Ir loģiska secība, teorētiskie jautājumi ir saistīti ar praktiskām lietām.
- Rodas reālais priekšstats par paņēmieniem, to pielietojumu un mērķi.
- Dalībnieki efektīvi tika iesaistīti semināra aktivitātēs, nodarbības vadīja lieliski pasniedzēji.
- Paldies par jūsu darbu. Ir gana svarīgi motivēt jauniešus iesaistītes pilsoniskās līdzdalības aktivitātēs. Lai kaut kas mainītos, jādarbojas pašam, nevis jāgaida Laimes lācis.
- Paldies, iedvesmojāmies!
Piesakoties līdzdalībai projektā, skolu komandās līdzās pedagogiem tika iekļauti arī jaunieši - skolēnu pašpārvalžu pārstāvji, aktīvi vietējās kopienas dalībnieki, skolēni, kuri savu nākotni vēlas saistīt politiku, darbu sabiedrības labā u.c. Projektā ir plānotas aktivitātes, lai atbalstītu viņus kļūt par pilsoniskās izglītības vēstnešiem savās skolās un kopienās un stiprinātu viņu pilsoniskās līderības kapacitāti.
Uz tikšanos jauniešu-mentoru pieredzes darbnīcās
4. aprīlī Rīgas 72. vidusskolā un 11. aprīlī Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolā-licejā!