Kopš 2022.gada pavasara IAC aktīvi iesaistās atbalsta sniegšanā Ukrainas civiliedzīvotājiem, viņu ģimenes locekļiem un jauniešiem, organizējot latviešu valodas, Latvijas iepazīšanas un dažādas atbalsta aktivitātes. IAC meklē dažādus finanšu resursus, lai sniegtu iespēju labāk justies un iedzīvoties kara bēgļiem no Ukrainas. Šis ir jau piektais projekts šai mērķa grupai, tā mērķis ir īstenot kultūrorientācijas kursu programmu un iekļaušanās pasākumus, kas sekmētu Ukrainas civiliedzīvotāju iekļaušanos Latvijas sabiedrībā un sadarbību ar vietējo kopienu pārstāvjiem.
Projektā plānotas trīs savstarpēji mijiedarbīgas aktivitātes, tajās tiks iesaistīti 285 Ukrainas civiliedzīvotāji (t.sk 90 jaunieši) un 100 vietējās sabiedrības pārstāvji (t.sk.20 jaunieši), kopā 385 dalībnieki.
- Kultūrorientācijas kursu programma;
- Sadarbības un kultūrnorišu pasākumi, kas sekmē sadarbību starp Ukrainas civiliedzīvotājiem un uzņemošo sabiedrību;
- Adaptācijas pasākumi un konsultācijas jauniešiem.
Rezultātā tiks sekmēta Ukrainas civiliedzīvotāju iekļaušanās Latvijas sabiedrībā, paaugstināta izpratne par Latvijas kultūru, vēsturi, valsts pārvaldi, valodu, sabiedrības vērtībām un iesaisti darba tirgū. Gūta praktiska kultūrvēstures, kultūras un mākslas izzināšanas pieredze un saņemts praktisks atbalsts adaptācijai Latvijas skolās. Veicināta Ukrainas civiliedzīvotāju un vietējo iedzīvotāju savstarpējā komunikācija, gūta sadarbības pieredze.
Projekta “Dzīvot Latvijā 2024” (2024.LV/UKR_KO/016/L13) pasākumus finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
-------------------------------------
Noslēdzam mācības Ukrainas skolēniem ar kulinārijas meistarklasi pilsētrestorānā "Lapsas mājā". 14.decembrī sestdienas pēcpusdienā tur pulcējas visi skolēni, kas kopš 19.augusta iesaistījušies mūsu organizētajās latviešu valodas mācībās un pasākumos. Kopā ar skolotāju Maiju Berķi Ukrainas skolēni 4 mēnešus 2 reizes nedēļā klātienē un attālināti. Līdztekus latviešu valodas mācībām, skolēni iesaistījās pasākumos valodas praktizēšanai. Novērtējuma anketās lasām, ka organizētās mācības un pasākumi ir ļoti palīdzējuši skolas dzīvē. Augsts novērtējums sniegts arī par gaisotni mācību pasākumos, kā arī gandrīz visi respondenti atzīmējuši, ka turpmāk gribētu piedalīties IAC organizētajos pasākumos. Fotogalerija
Bet Lapsas mājā bija iespēja nodoties gastronomiskām aktivitātēm un baudām - kopīgi tika pagatavota brīnumgarda lazanja un ogu mafini. Šeit visi saņēmām arī jaungada dāvaniņas un apliecinājumus par mācībām.
foto Inese Kalniņa
-------------------------------------
2024. gada decembrī noslēdzas projekta “Dzīvot Latvijā 2024” kultūrorientācijas kursi. Kursu programmā iesaistījās vairāk ka 90 Ukrainas civiliedzīvotāji. Līdzdalība programmā sekmējusi viņu iekļaušanos Latvijas sabiedrībā, izpratni par Latvijas vēsturi, kultūru un vērtībām. Kultūrorientācijas kursu programmas apguvei tika organizētas 7 grupas un programmā tika apgūtas tēmas par Latvijas vēsturi, kultūru, vērtības, par valsts pārvaldi un tiesiskumu, demokrātiju un līdzdalības iespējām, par latviešu valodas lomu darbā un ikdienā un tēmas par uzņēmējdarbību, interešu izglītību, sabiedrību un sadzīvi. Kultūrorientācijas kursu apguves programma katrai grupai tika aktualizēta un piemērota atbilstoši konkrētajam grupas profilam, ņemot vērā grupas dalībnieku iespējas, vajadzības, intereses un latviešu valodas prasmes līmeni. Programmas tēmu apguve notika semināru formātā un arī pilsētvidē, muzejos, vēsturiskās telpā.
Programmas dalībnieki, izvērtējot dalību kultūrorientācijas kursos, kā visbūtiskāko guvumu norāda, ka programma stiprinājusi savstarpējās attiecības ar vietējo sabiedrību un pilnveidojusi zināšanas, kā iesaistīties kopienu dzīvē un paplašinājusi izpratni par esošajām līdzdalības iespējām. Savukārt, atbildot uz jautājumiem, kādi integrācijas pasākumi būtu nepieciešami turpmāk, dalībnieki norāda, ka programmas ietvaros ieteicams organizēt tikšanās un diskusijas ar Latvijas dažādu profesiju pārstāvjiem, biznesmeņiem un radošo profesiju cilvēkiem.
-------------------------------------
Augustā Ukrainas un Latvijas iedzīvotāju sadarbības darbnīcā gan Ukrainas, gan Latvijas dalībnieki īpaši augstu vērtēja iespēju iepazīt vienam otru tuvāk, un izteica vēlmi turpināt dalīties savās prasmēs. Šādu iespēju piedāvājām 7. decembrī, kad projekta dalībnieki mājīgajā Sauleskalna virtuvē piedalījās ukraiņu un latviešu ēdienu gatavošanas darbnīcā. Video
Darbnīcas dalībniekus sagaidīja pieredzējusi maizes cepēja Ieva Meijere, kas lielā abrā jau bija sagatavojusi tradicionālā ierauga saldskābmaizes mīklu. Dalībnieki veidoja savus kukulīšus un rotāja tos ar dažādām sēklām. Kad maize bija ielikta krāsnī cepties, uzzinājām vairāk par maizes cepšanas tradīcijām un veidojām savu ieraugu un aromātisku plaucējumu rudzu maizes cepšanai turpmāk savās mājās. Kamēr maize cepās, ukraiņu dalībnieku vadībā kopīgi gatavojām boršču un derunus – kartupeļu pankūkas. Gaisā sajaucoties aromātiskas zupas un tikko ceptas maizes smaržai, visi dalībnieki kopīgi baudīja pašu sagatavoto maltīti.
Darbnīcai atvēlētais laiks aizritēja nemanāmi, pēcpusdiena bija pavadīta ne tikai kopīgā darbā, bet arī sirsnīgās sarunās un dziesmās. Dalībnieki izvērtējumā izcēla gan vērtīgi pavadītu laiku un iegūto tuvības sajūtu, gan jaunas prasmes, ko pārņems savā ģimenē, gan iespēju praktizēt latviešu valodu neformālā situācijā.
-------------------------------------
Oktobri, novembri un decembri projekta dalībnieki pavadīja skatuves zīmē: ar dažādu izrāžu palīdzību iepazinām Latvijas kultūras daudzveidību.
Lilijas Liporas izrāde “23 hromosomas” neatkarīgajā teātrī “Dirty Deal Teatro” skatītāju uzrunāja universālajā dejas valodā, vienlaikus prasot uzmanīgu, emocionāli inteliģentu vērotāju. Projekta dalībnieki izvērtējumos uzsvēra, ka šāda veida izrāde viņiem ir jauna pieredze, un ka izrāde netieši par Latviju stāsta kā atvērtu un jūtīgu sabiedrību.
Pēc Māra Bērziņa romāna dramatizētā “Svina garšu” Latvijas Nacionālajā teātrī stāsta par jauna cilvēka likteni Rīgā Otrā pasaules kara laikā. Scenogrāfijā oriģināli izmantojot vēsturiskas fotogrāfijas, preses izdevumus, kino un video kadrus, izrāde iezīmē dokumentāli precīzu vēsturisko ainu un rada spēcīgu emocionālu līdzpārdzīvojumu. Pēc izrādes projekta dalībnieki izcēla ne tikai padziļināto izpratni par Latvijas vēsturi, bet arī bija gandarīti par savu spēju latviešu valodā sekot līdzi uz skatuves notiekošajam.
Latvijas Nacionālajā operā skatījāmies baleta izrādi “Veltīgā uzmanība” ar Latvijas prīmu Elzu Leimani galvenajā lomā. Humora pilnā, aizraujošā izrāde patika gan bērniem, gan pieaugušajiem. Vairāki projekta dalībnieki Latvijas Nacionālajā operā bija pirmo reizi, un novērtēja ne tikai izrādes pārliecinošo kvalitāti, bet arī Baltā nama krāšņumu un vēsturisko auru.
Teātra klubā "Austrumu robeža" noskatījāmies itāļu komēdiju "Divi duči sārtu rožu", kurā humors un satīra izteikti lakoniskos un asprātīgos dialogos. Smieklīgās, psiholoģiski samudžinātās situācijas, kurās lugas varoņi noveduši sevi paši, bija saprotamas katram.
-------------------------------------
Novembrī un decembrī turpinām latviešu valodas mācības Ukrainas civiliedzīvotājiem, jauniešiem, kas ir vispārējās izglītības vecumā. 19. decembrī noslēgsies 100 ak. stundu mācību kurss. tā laikā skolēniem bija iespējas piedalīties arī integrācijas pasākumos Lielajā estrādē, kulinārijas meistarklasē Lapsas mājā, apmeklēt latviešu filmas "Māsas" un "BUM!" kinoteātrī K.Suns. Šie pasākumi organizēti, lai lietotu latviešu valodu ikdienā, sadzīvē, kā arī iekļautos latviskā vidē, kas nereti Ukrainas civiliedzīvotājiem ir sveša, un saskatītu brīvā laika pavadīšanas iespējas, veidotu savstarpējās attiecības klātienē.
-------------------------------------
5. oktobrī Ukrainas un Latvijas iedzīvotāji kopīgi iepazina mazu gabaliņu Latvijas - braucām ekskursijā uz Saldu. Foto
Kopā ar gidi devāmies pastaigā pa Saldus centru, izstaigājām pilsētas ieliņas un aplūkojām populārākos vides un apskates objektus. Apskatījām Saldus Sv. Jāņa evaņģēliski luteriskās draudzes baznīcu, kas attēlota gleznotāja Jaņa Rozentāla slavenākajā darbā "No Baznīcas" jeb "Pēc Dievkalpojuma".
Uzkāpām baznīcas tornī un baudījām gleznainu skatu uz rudenīgo, saulaino Saldus vecpilsētu. Dzejnieka Māra Čaklā skvērā aplūkojām tēlnieka Kārļa Īles strūklaku "Medus piliens Kurzemē" un samīļojām kaķi, kurš gozējās saulītē zem uzraksta "Saldus goda pilsonis". Kapelleru namā apskatījām skaistās telpas, izpētījām ārsta kabinetu pagrabā un piedalījāmies nelielā latvju danču meistarklasē ar folkloras kopu “Strops”.
Pēcpusdienā Saldus pārtikas kombināta konfekšu cehā nogaršojām tikko tapušu, svaigu piena konfekti “Gotiņa”, uzzinājām, kā tās ražo, un arī izmēģinājām savas spējas konfekšu ietīšanā. Eskursijas noslēgumā saņēmām pamatīgu iedvesmas lādiņu, tiekoties ar tekstilmākslinieci Baibu Rīteri viņas darbnīcā, kur aplūkojām viņas krāšņās un pārsteidzoši tēlainās tekstīlijas.
Ekskursijas dalībnieki izvērtējumā secina, ka Latvija - kaut arī maza teritorijas ziņā - ir pārsteidzoši skaista un daudzveidīga, un radoši, uzņēmīgi cilvēki tajā dzīvojuši gan pagātnē, gan mūsdienās.
-------------------------------------
Ar rudens sākumu projekta "Dzīvot Latvijā 2024" dalībnieki uzsāk Latvijas kultūrnorišu iepazīšanu. Septembrī vairākos seansos skatījāmies Ginta Zilbaloža jauno animācijas filmu "Straume" -Latvijas kino sensāciju, kas jau apbalvota Kannu, Ansī un Melburnas starptautiskajos kinofestivālos. Stāsts par kaķi - vientuļnieku, kurš atrod patvērumu nelielā laivā kopā ar citiem dzīvniekiem, kad viņa mājas iznīcina plūdi - ir daudzslāņains un tajā kaut ko sev aktuālu atrada gan pieaugušie, gan mazie skatītāji - jaunākajam no viņiem bija tikai 3 gadi!
Dalībnieku atziņas pēc filmas skatīšanās skāra gan filmas stāstu, izceļot draudzības un sadarbības nozīmi grūtās situācijās, gan tehniku, pievēršot uzmanību animācijas pārliecinošajai kvalitātei, gan arī Latvijas kultūrainavai kopumā, secinot, ka Latvijā veido ne tikai brīnišķīgas mākslas filmas, bet arī animācijas filmas. Skatītāji novēl "Straumes" radošajai komandai daudz jaunu ideju!
-------------------------------------
Augustā projekts uzņēmis apgriezienus - aktīvi iesaistām Ukrainas civiliedzīvotājus sadarbības pasākumos kopā ar Latvijas iedzīvotājiem.
No 19. augusta IAC telpās latviešu valodas zināšanas uzsākuši papildināt jaunieši - sniedzam atbalstu ukraiņiem mācībām skolā Latvijā. Līdz decembra vidum ap 40 jauniešiem būs iespēja saņemt konsultācijas 2 reizes nedēļā klātienē un attālināti līdz 100 akadēmisko stundu apjomā. Augusta pirmās divas nedēļas mācāmies intensīvi, līdz skolai paspējam atsvaidzināt latviešu valodā un gramatikā apgūto un uzsākam iedziļināties terminoloģijā un tekstos, kas jauniešiem skolā būs nepieciešami vēstures un citu mācību priekšmetu stundās, laiks arī patstāvīgajam uzdevumam Rīgas ielās.
20. un 21. augustā rīkojām Ukrainas un Latvijas iedzīvotāju sadarbības darbnīcu konferenču un atpūtas kompleksā "Ratnieki". Darbnīca abu kopienu pārstāvjiem radīja iespēju personīgi iepazīt vienam otru, kopīgi mācīties un reflektēt. Vērtīgas un ļoti dažādas atziņas dalībnieki guva gan sadarbojoties mazās grupās, gan ieklausoties piemēros psiholoģes Nikolas Dzinas lekcijā par komunikāciju starpkultūru kontekstā. Darbnīcas progamma ļāva baudīt arī kultūras piedāvājumu: koncertlekcijā iepazīt latviešu dzīvesziņu no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām un nodarbībā apgūt latviešu tradicionālo deju soļus un rotaļas. Papildus tam Ukrainas iedzīvotājiem piedāvājām iespēju izzināt Latvijas vēsturi Cēsu Jaunajā pilī, gida pavadībā izstaigāt gleznaino Cēsu vecpilsētu un ielūkoties ģimenes uzņēmuma darbības aizkulisēs. Sadarbības darbnīcas dalībnieki savās ikdienas gaitās atgriezās pārdomu pilni, bagātinājušies ar jauniem iespaidiem un iedvesmoti. Foto no Sadarbības darbnīcas
29.augustā Ukrainas un Latvijas jaunieši piedalījās adaptācijas pasākumā Mežaparka Lielajā estrādē un Dziesmusvētku telpā. Tas bija ieskats latviešu Dziesmusvētku tradīcijā tā īstenajā un modernajā norises vietā - estrādē, kur jauniešiem bija iespēja izzināt, izpētīt, novērtēt vietu, kur skan Pasaulē lielākais koris, kur Dziesmusvētkos pulcējas liela daļa Latvijas iedzīvotāju, un kur telpa, skaņa un tradīcija saplūst vienā laika upē no 1873. gada līdz mūsdienām. Paldies apmeklētāju darba vadītājiem Edītei un Kristiānam par iespējām uzkāpt un pārbaudīt akustiku Lielajā estrādē, uzdevumiem Dziesmusvētku ekspozīcijā, klausīšanās krēslos un Kopienas telpā. Diena ar pozitīvām emocijām un iespējām sadraudzēties. Šķiramies pēc pasākuma jau sirsnīgi atvadoties. Tiekamies nākamajos pasākumos!
Paldies fotogrāfei Inesei Kalniņai, foto šeit
-------------------------------------
Jūnijā un jūlijā uzsākta aktīva projekta aktivitāšu plānošana un kultūrorientācijas kursu programmas īstenošana. Programmā ietvertas tēmas par Latvijas vēsturi, kultūru un vērtībām; valsts pārvaldi un tiesiskumu, demokrātiju, līdzdalības iespējām; latviešu valodas lomu darbā un ikdienā; uzņēmējdarbību, interešu izglītību un sadzīvi. Pasniedzēji jūlijā novadījuši nodarbības par šīm tēmām jau trijās Ukrainas civiliedzīvotāju grupās.
Pasākumi jauniešiem un sadarbības pasākumi plānoti jau augustā.